/  / Milion elektrycznych pojazdów do 2020 roku

Milion elektrycznych pojazdów do 2020 roku

Greenplanet.net|(2009-08-27 15:10)

Niemiecki rząd zatwierdził plan rozwoju samochodów elektrycznych. Głównym celem niemieckiej administracji jest wprowadzenie na rynek 1 mln elektrycznych pojazdów do 2020 roku. Plan jest bardzo ambitny - obecnie na 41 mln aut w tym kraju, a tylko 1 452 posiada napęd elektryczny.

Niemcy chcą przeznaczyć na ten cel 705 mln dolarów w ciągu najbliższych trzech lat, z czego 164 mln wykorzystane zostanie na przygotowanie ośmiu regionów przeznaczonych do testowania różnych koncepcji napędu elektrycznego. Ponad 242 mln dolarów mają pochłonąć badania rozwojowe, których priorytetem będzie przygotowanie produkcji lokalnej i wyszkolenie kadry technicznej. Zamierzeniem rządu jest uniknięcie sytuacji, w której gospodarka uzależniona zostanie zarówno od ropy naftowej jak również od importu nowoczesnych akumulatorów, w produkcji których prym wiodą firmy z Japonii i Korei południowej.

Nowy projekt przewiduje też bodźce finansowe, mające zachęcać do kupowania samochodów z napędem elektrycznym. W roku 2012 ma w ten sposób zostać wsparte wprowadzenie na rynek pierwszych 100 tysięcy takich pojazdów.

W tym miesiącu Nissan zaprezentował elektryczny model Leaf, który trafi do produkcji seryjnej w 2012 roku, a przed nim prototypowego Chevroleta Volta zaprezentował koncern General Motors. Tymczasem Volkswagen zapowiedział, że ma nadzieję na wypuszczenie na rynek pierwszego samochodu elektrycznego w 2013 roku. Daimler AG zamierza wprowadzić na rynek elektryczną wersję Smarta.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane