/  / Miejski transport czeka rewolucja?

Miejski transport czeka rewolucja?

Newseria|
null
© BMW
null

Krótkoterminowy wynajem samochodów zdobywa popularność w wielu miastach na świecie. W Polsce na razie w planach

System krótkoterminowego wynajmu samochodów może zrewolucjonizować miejski transport na całym świecie. Umożliwia on szybki dostęp do pojazdu i odstawienie go w dowolnym miejscu. Dodatkowym plusem jest minutowe rozliczanie wypożyczenia.

Na taki system zdecydowały się już m.in. Daimler (Car2Go) i BMW (DriveNow, we współpracy z Mini i siecią wypożyczalni Sixt). Jest szansa na to, że w przyszłości taka możliwość pojawi się też w Polsce.

System DriveNow BMW działa obecnie w miastach niemieckich (Monachium, Berlin, Hamburg, Kolonia i Dusseldorf) oraz w Wiedniu i San Francisco. Tylko w Niemczech korzysta z niego około 360 000 użytkowników. Mimo krótkiego okresu działalności firma odnosi duże sukcesy.

"Naszym pierwszym celem było osiągnięcie zysku. Ten zamiar został osiągnięty, więc teraz zaczynamy się rozwijać. Planujemy rozszerzenie działalności do 15 europejskich i 10 północnoamerykańskich miast. Sprawdzamy te lokalizację i tworzymy listę miast, które bierzemy pod uwagę. Nie mogę powiedzieć nic więcej na temat tego, kiedy i gdzie będziemy, ale na pewno zamierzamy się rozwijać - mówi Michael Fischer z DriveNow.

Będzie też Polska?
Specjalista nie zdradza jednak, czy wśród rozważanych lokalizacji są również miasta w Polsce. Uruchomienie krótkoterminowego wynajmu aut nad Wisłą zapowiada natomiast Car2Go. Według planów system miał ruszyć w Warszawie na początku 2015 roku.

System spółki należącej do Daimler AG działa w 29 miastach w Europie i Ameryce Północnej, korzysta z niego ponad 800 000 osób. Do dyspozycji mają niewielkie Smarty, w większości z napędem elektrycznym.

DriveNow to konkurent Car2Go. Obie firmy proponują rozbudowany system wynajmu aut w mieście. Jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia, dzięki takim systemom jest szansa na ograniczenie ruchu pojazdów prywatnych w dużych metropoliach i odciążenie zatłoczonych ulic. W wielu przypadkach skorzystanie z auta wynajmowanego może być wygodniejsze i tańsze niż poruszanie się po mieście własnym pojazdem.

Po pierwsze elastyczność
"Podstawowa zasada naszego systemu to elastyczność - tłumaczy Michael Fischer. "W tradycyjnych wypożyczalniach auto trzeba było odstawić do miejsca, w którym zostało wypożyczone. W DriveNow można wypożyczyć samochód z jakiegokolwiek miejsca w mieście i zostawić w dowolnym punkcie".

Żeby zacząć wynajmować, potrzebna jest karta członkowska. Dostaje się ją po zarejestrowaniu się na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Cały proces zamawiania odbywa się on-line.

Aplikacja wskazuje klientowi znajdujące się możliwie najbliżej auto. Klient otwiera samochód kartą i rozpoczyna podróż. Po dotarciu do celu wóz można zaparkować w dowolnym miejscu i zamknąć go za pomocą karty. W tym samym momencie auto ponownie staje się dostępne w aplikacji.

Opłaty pobierane są według taryfy minutowej, płaci się więc za rzeczywisty czas korzystania z auta. Klient nie musi więc wcześniej deklarować, jak długo będzie korzystał z samochodu.

Auto wyższej klasy
Jak podkreśla Fischer, system DriveNow wyróżnia się flotą aut wyższej klasy. Mimo że ich eksploatacja oznacza dla firmy wyższe koszty, nie planuje się wprowadzenia do oferty tańszych pojazdów.

"Auta z wyższej półki to nasza cecha charakterystyczna. Nie chcemy tego zmieniać - zaznacza Fischer. "Klientom ta oferta się podoba, proponujemy samochody, których wielu z nich nie kupiłoby dla siebie prywatnie ze względu na wysoką cenę. Do dyspozycji są więc MINI i BMW. To pojazdy dobre do każdego celu, można nimi pojechać na zakupy, lotnisko czy wybrać się gdzieś z przyjaciółmi, a w ładny dzień można skorzystać z kabrioletu".
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane