/  / Mercedes GLE zamiast Klasy M

Mercedes GLE zamiast Klasy M

null
© Mercedes-Benz
null

To tylko jedna ze zmian, jakie Mercedes wprowadzi już niedługo w nazewnictwie swoich modeli. Chodzi o to, aby przy coraz bogatszej ofercie produktowej marki oznaczenia poszczególnych aut pozostały zrozumiałe dla klientów.

Gama Mercedesa nieustannie rośnie. Do 2020 roku na rynek ma trafić ponad 30 modeli, spośród których 11 nie ma swojego odpowiednika w aktualnej ofercie. Poza tym regularnie prezentowane są nowe odmiany nadwoziowe i silnikowe. Skutkuje to coraz bardziej złożonym systemem oznaczeń poszczególnych modeli i wymusza zmiany w obecnej nomenklaturze.

W przyszłości nowe modele Mercedesa otrzymają jedno-, dwu- lub trzyliterowe nazwy pisane wielkimi literami. Typ napędu będzie dodatkowo oznaczany małą literą.

Nowa nomenklatura opiera się na pięciu głównych klasach oferowanych samochodów: A, B, C, E oraz S. Tu nie nastąpią żadne zmiany. W przypadku SUV-ów, poza legendarną Klasą G wszystkie modele otrzymają trzyliterowe oznaczenia, rozpoczynające się od frazy "GL" i zakończone oznaczeniem klasy pojazdu. "G" wskazuje na terenowy rodowód, a litera "L" od lat pojawia się w historii Mercedesa i ułatwia wymowę poszczególnych nazw (wystarczy wspomnieć roadstera SL czy nowsze sedany w stylu coupe z rodziny CLS oraz CLA).

Nowa nomenklatura SUV-ów Mercedes-Benz z czasem będzie wyglądać następująco:
- GLA = GL Klasy A
- GLC = GL Klasy C (poprzednio GLK)
- GLE = GL Klasy E (poprzednio Klasa M lub ML)
- GLE Coupe = GL Klasy E Coupe
- GLS = GL Klasy S (poprzednio GL)
- G (bez zmian)

Zmiany w nazewnictwie wchodzić będą sukcesywnie wraz z wprowadzaniem na rynek poszczególnych modeli w wersji po zmianach generacyjnych lub po liftingu. Dotyczy to m.in. Mercedesa ML, który przy okazji spodziewanych latem przyszłego roku zmian modernizacyjnych będzie lansowany już jako Mercedes GLE.

Podobnie wygląda kwestia czterodrzwiowych coupe. Pierwsze dwie litery, czyli "CL", wskazują na pochodzenie, a trzecia odnosi się do klasy pojazdu.

Od 2016 roku wszystkie roadstery będą miały w nazwie trzon "SL", zakończony trzecią literą, związaną z klasą serii modelowej. W przypadku modelu SLK oznacza to zmianę nazwy na "SLC". Z uwagi na swój status Mercedes SL pozostanie SL-em (podobnie jak Klasa G pozostaje Klasą G).

Przy okazji skróceniu i uproszczeniu ulegną oznaczenia wersji napędowych:
- c: modele napędzane gazem ziemnym (obecnie Natural Gas Drive)
- d: modele wyposażone w silnik Diesla (obecnie BlueTEC i CDI)
- e: modele z napędem elektrycznym (obecnie Plug-In Hybrid, BlueTEC Plug-In Hybrid oraz Electric Drive)
- f: modele napędzane ogniwami paliwowymi (obecnie F-Cell)
- h: modele hybrydowe (obecnie Hybrid oraz BlueTEC Hybrid)

Tak jak dotychczas, wersje zasilane jednostkami benzynowymi nie będą miały dodatkowych oznaczeń. Zmian nie przewiduje się również w odniesieniu do modeli z napędem 4Matic, które w przyszłym roku obchodzić będą swoje 30-te urodziny.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane