/  / Mazda MX-5 z nowym dachem

Mazda MX-5 z nowym dachem

null
© Mazda
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Oto Mazda MX-5 RF – czyli japoński roadster w nowej wersji ze składanym sztywnym dachem. Samochód zaprezentowano premierowo podczas salonu w Nowym Jorku.

Wykorzystany w nazwie modelu skrót "RF" oznacza Retractable Fastback, czyli pojazd z nadwoziem typu fastback i składanym dachem. Samochód wyróżnia się takimi samymi wymiarami jak odmiana MX-5 z miękkim dachem – zmianie o 5 milimetrów uległa jedynie wysokość nadwozia.

Dach wersji MX-5 RF tworzą panel przedni, środkowy, tylny oraz boczne okna. Po złożeniu dachu jego panele – normalnie znajdujące się nad głowami podróżnych – oraz tylne okno chowają się we wnęce, natomiast tylna część dachu nadal pozostaje widoczna.

Jak podkreśla producent, nowy system sterowania umożliwia otwieranie i zamykanie dachu nawet podczas jazdy z prędkością nieprzekraczającą 10 km/h, co jest szczególnie przydatne w razie nagłego pogorszenia pogody."Zwyczajowo samochód z miękkim składanym dachem ma być przez większość czasu użytkowany jako kabriolet. Jednak w przypadku modelu MX-5 RF założyliśmy, że jego właściciel będzie częściej podróżował z podniesionym dachem i dlatego początek prac wyznaczyła całkowita zmiana optyki założeń konstrukcyjnych - tłumaczy Nobuhiro Yamamoto, kierownik projektu Mazda MX-5. "Naszym celem stało się stworzenie sportowego auta, które z podniesionym dachem miało zachwycać przepięknymi liniami nadwozia fastback oraz oferować zapierające dech w piersiach wrażenia podczas jazdy".
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane