/  / Masz na to 30 dni

Masz na to 30 dni

IBRM Samar |
null
null

Wysokość dopuszczalnych odliczeń podatku VAT w tzw. okresie przejściowym oraz po wejściu w życie nowych przepisów nadal budzi duże zainteresowanie naszych Czytelników. Szczególnie wiele pytań dotyczy kwestii związanych z rozliczaniem rat leasingowych.

Sytuacja wygląda następująco. Klient prowadzący działalność gospodarczą bierze w leasing samochód z homologacją ciężarową N1. Podpisuje umowę i rejestruje auto przed 1 kwietnia 2014 r., czyli przed wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy o VAT. Również przed tym terminem wpłaca pierwszą część (10 proc.) opłaty leasingowej. Zakłada przy tym, że może odliczyć 100 proc. VAT-u zawartego na fakturze. Co jednak w sytuacji, gdy kolejne raty leasingu płaci już po 1 kwietnia? Czy wtedy również odlicza cały VAT wynikający z faktury czy tylko 50 proc., zgodnie z nowymi przepisami?

Odpowiada Krzysztof Ugolik, starszy konsultant w dziale prawno podatkowym PwC,doradca podatkowy:

Jeśli w ciągu 30 dni od wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT przedsiębiorca zarejestruje zawartą umowę leasingu we właściwym urzędzie skarbowym, będzie mógł odliczyć 100 proc. podatku naliczonego od faktur dokumentujących wszystkie raty leasingowe. Również te, które należne będą po wejściu w życie nowych przepisów.

Wynika to bezpośrednio z przepisów przejściowych, przewidzianych w znowelizowanej ustawie o VAT. Wskazują one, że by zachować prawa nabyte w zakresie prawa do odliczenia VAT z rat leasingowych, podatnicy muszą spełnić łącznie  dwa warunki:

 - pojazd będący przedmiotem leasingu powinien zostać wydany podatnikowi przed wejściem w życie nowelizacji;

 - umowa leasingu powinna zostać zarejestrowana przez podatnika dokonującego odliczenia najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT.

Oprac. PJ

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane