/  / Lusterko dla Qashqaia i spółki

Lusterko dla Qashqaia i spółki

null
© Nissan
null

Lusterko wsteczne, które dzięki wbudowanemu monitorowi LED przekazuje kierowcy obraz tego, co z tyłu pojazdu widzi specjalna kamera? Marka Nissan pracuje nad takim rozwiązaniem i planuje wprowadzić produkt na rynek światowy już w roku przyszłym.

Technologia Nissana nosi nazwę Smart Rearview Mirror. Jest to ponoć pierwsze na świecie lusterko wsteczne z wbudowanym mini-monitorem LED, który wyświetla kierowcy obraz przekazywany z kamery umieszczonej z tyłu pojazdu. Co daje nowe rozwiązanie? Według Nissana, system zapewnia kierowcy wysokiej jakości obraz tego, co aktualnie dzieje się z tyłu oraz po bokach pojazdu również podczas jazdy (eliminacja zjawiska martwego pola), i to bez względu na panujące w danej chwili warunki zewnętrzne (np. padający deszcz/śnieg, oślepiające promienie zachodzącego słońca, jadący z tyłu pojazd z mocno święcącymi reflektorami).

W obserwacji tego, co dzieje się za pojazdem, nie przeszkadza też np. zabrudzona szyba tylna lub wysocy pasażerowie siedzący za fotelem kierowcy.

Atutem technologii Nissana jest możliwość szybkiego przełączenia ustawienia między obrazem przekazywanym przez kamerę wysokiej rozdzielczości a tradycyjnym widokiem w lusterku wstecznym.Rozwiązanie proponowane przez Nissana daje też teoretycznie większe pole do popisu samym projektantom odpowiedzialnym za design: dzięki nowej technologii będą mogli oni tworzyć atrakcyjniejsze wizualnie samochody, których układ tylnej części nadwozia ograniczać może wprawdzie pole widzenia kierowcy, ale dla prowadzącego pojazd nie stanowi to żadnego problemu.

Firma zamierza wprowadzić "inteligentne" lusterko wsteczne na rynek światowy w roku 2015. Jako wyposażenie opcjonalne produkt pojawić się ma na rynku japońskim już wiosną bieżącego roku.


Autor: Rafał Żaglewski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane