/  / LED-owa matryca świetlna dla nowej Astry

LED-owa matryca świetlna dla nowej Astry

null
© Opel
null

W dziedzinie technologii oświetlenia już obecna generacja modelu Opel Astra należała w momencie premiery rynkowej do czołówki swojego segmentu. Również i nowa wersja Astry będzie się pod tym względem wyróżniać.

Inżynierowie z Międzynarodowego Centrum Rozwoju Technicznego firmy Opel w niemieckim Russelsheim kończą testy poprzedzające końcową homologację systemu oświetlenia nowej generacji, który będzie montowany w modelach marki Opel. Diodowa matryca świetlna emituje nieoślepiającą wiązkę świateł drogowych, która automatycznie i nieustannie dostosowuje się do zmiennych warunków w ruchu drogowym.

Pod tym względem diodowa matryca świetlna działa podobnie jak AFL+ z przednią kamerą Opel Eye, ale jej dokładność i zdolność adaptacji są jeszcze większe. Kiedy system wykryje światła samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka lub światła samochodu poprzedzającego, poszczególne diody w odpowiednich strefach są wyłączane, a pozostałe z niezmienioną intensywnością oświetlają drogę. W ten sposób system oświetlenia nie oślepia innych uczestników ruchu drogowego.

Opisana technologia zostanie wprowadzona na rynek w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Według wiarygodnych źródeł, pojawi się m.in. w modelu Opel Astra nowej generacji – spodziewanym na rynku jeszcze w tym roku kalendarzowym. Prawdopodobnie będzie to element wyposażenia opcjonalnego, dostępny w jednej z mocniejszych wersji nowej Astry.

Śledząca wzrok technologia Opla
Równocześnie niemiecki koncern pracuje nad technologią, która umożliwić ma sterowanie kierunkiem oraz intensywnością wiązki świetlnej w reflektorach za pomocą ruchu oczu kierowcy. W przypadku tego akurat systemu data wprowadzenia na rynek nie została jednak przez Opla jeszcze sprecyzowana.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane