/  / Latem częściej można złapać gumę

Latem częściej można złapać gumę

DEKRA|

W miesiącach letnich wzrasta niebezpieczeństwo złapania gumy, co wciąż prowadzi do poważnych w skutkach wypadków drogowych – ostrzegają rzeczoznawcy DEKRA.

Do najczęstszych przyczyn prowadzących do uszkodzenia opony zalicza się podróżowanie ze zbyt niskim ciśnieniem w ogumieniu. Skutkiem tego opona wykonuje większą pracę i dlatego coraz mocniej się nagrzewa, aż w końcu powierzchnia bieżnika oddziela się od osnowy opony.

Czynniki ryzyka takie jak długie podróże, wysokie prędkości, ciężki ładunek i wysoka temperatura zewnętrzna dodatkowo zwiększają zagrożenie wystąpienia uszkodzenia opony.

Christian Koch, ekspert ds. ogumienia w DEKRA radzi, aby przed wyruszeniem w dłuższą drogę obowiązkowo przeprowadzić kontrolę ogumienia. Ważne jest, aby ciśnienie w ogumieniu sprawdzać przy zimnych oponach, jeśli to konieczne dopasować ciśnienie do zaleceń producenta i co dwie lub trzy przerwy na tankowanie ponawiać kontrolę.

Duże zagrożenie stwarzają też zestarzałe opony, które często można spotkać w pojazdach o małym przebiegu takich jak kabriolety, samochody mieszkalne lub przyczepy.

Według zaleceń DEKRA, ogumienie starsze niż 6 lat należy wymienić.

Zaleca się ponadto przeprowadzenie kontroli ogumienia pod kątem uszkodzeń zewnętrznych, ciał obcych zakleszczonych w bieżniku albo uszkodzeń opon spowodowanych przez najechanie na ostre krawężniki, które mogą wywołać awarię opony.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane