/  / Kradzież auta. Co robić?

Kradzież auta. Co robić?

Skoda Auto Szkoła|
null
© APU Ltd.
null

Kradzież samochodu może przytrafić się każdemu kierowcy. Z powodu emocji i stresu, jakie towarzyszą temu wydarzeniu, często jako właściciele skradzionego auta zapominamy, jak powinniśmy się zachować i co zrobić w pierwszej kolejności.

Jak należy postępować, gdy nasz pojazd padł łupem złodziei? "Po upewnieniu się, że doszło do kradzieży (ludzie często zapominają, gdzie zaparkowali samochód – zwłaszcza na parkingach wielkopowierzchniowych) zgłaszamy na numer alarmowy policji fakt kradzieży. Podajemy następujące informacje: miejsce kradzieży, marka auta, rocznik, kolor, numer rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd radiowozu w miejscu, gdzie nasz pojazd był zaparkowany ostatni raz - tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła.

Kradzież auta może nastąpić w wyniku pokonania przez złodzieja zabezpieczeń lub np. poprzez zabranie kluczyków. W obu przypadkach można zminimalizować ryzyko wystąpienia kradzieży.
   
W pierwszym przypadku możemy wyposażyć wóz w dodatkowe zabezpieczenia poza fabrycznymi (autoalarm): blokadę skrzyni biegów, immobiliser, dodatkową blokadę kierownicy (tzw. fajkę) i innego rodzaju rozwiązania typu odłączenie zapłonu. Ważne jest też niestwarzanie "okazji" do kradzieży – tzn. parkowanie na parkingach strzeżonych, w miejscach monitorowanych czy unikanie miejsc okrytych złą sławą z powodu plagi odnotowanych tam kradzieży.

Codzienne roztargnienie może drogo kosztować
W całym zgiełku dnia i licznych obowiązków pamiętajmy o zabezpieczaniu kluczyków i dokumentów przed kradzieżą "kieszonkową", nie pozostawiajmy kluczyków w bezpośrednim otoczeniu drzwi wejściowych, zwłaszcza niezamkniętych, nie pozostawiajmy ich też w pojeździe – w stacyjce, przy odpalonym aucie czy podczas otwierania bramy, kupowania papierosów w kiosku - co zdarza się nagminnie – zwłaszcza, kiedy w aucie znajdują się małe dzieci. Samotnie podróżujący kierowcy powinni natomiast unikać postojów w miejscach niebezpiecznych.

Jak jeszcze możemy działać, aby zminimalizować skutki utraty auta? Skutecznym sposobem jest montowanie urządzeń służących do lokalizowania samochodu (GPS). Dodatkowo zadbajmy o ubezpieczenie AC, pamiętając jednocześnie, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz kluczyków – tyle kompletów, ile było zgłoszonych przy zawarciu umowy.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane