/  / Kosztowna jazda pożyczonym autem bez ważnego OC

Kosztowna jazda pożyczonym autem bez ważnego OC

Newseria|
null
© Skoda
null

Jazda pożyczonym samochodem bez ważnego OC może kosztować nawet milion złotych – ostrzegają specjaliści.

Statystycznie 80% kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że siadając za kierownicę cudzego samochodu trzeba najpierw sprawdzić, czy jego właściciel ma aktualną polisę OC – wynika z badań przeprowadzonych przez GFK Polonia. Spowodowanie wypadku lub kolizji nieubezpieczonym pojazdem może się wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Będzie je musiał ponieść zarówno posiadacz auta, jak i kierujący.

"Co czwarta osoba kierująca pojazdem i powodująca szkodę to osoba, która wypożyczyła pojazd - mówi agencji informacyjnej Newseria Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Decyzję o pożyczeniu samochodu podejmuje się w ciągu sekundy. Ale jej konsekwencje, jeśli auto jest nieubezpieczone, mogą ciągnąć się latami, zwłaszcza jeśli spowoduje się wypadek, w którym ktoś poniesie śmierć lub dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu.

"Przed pożyczeniem pojazdu trzeba się upewnić, czy jego właściciel zawarł umowę ubezpieczenia OC. Jeżeli osoba, która kieruje pojazdem, a nie jest jego właścicielem, będzie sprawcą szkody komunikacyjnej, kolizji czy wypadku, ponosi konsekwencje tak samo jak właściciel pojazdu - tłumaczy Stoklas.

Poszkodowani w wypadku spowodowanym przez nieubezpieczony pojazd otrzymują odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po wypłacie świadczenia instytucja występuje jednak o zwrot wypłaconej sumy (regresu) zarówno do kierującego, jak i właściciela nieubezpieczonego pojazdu.

"Pożyczenie pojazdu może się wiązać z dużymi konsekwencjami finansowymi. Są to kwoty, które mogą sięgać od kilku, kilkunastu tysięcy złotych, nawet do ponad miliona złotych - wyjaśnia Hubert Stoklas.

Średni regres sięga 10 000 złotych, czyli ponad dwadzieścia razy więcej niż średnia składka za ubezpieczenie komunikacyjne OC w Polsce. Rekordzista musi oddać UFG 1,6 mln złotych.

Z danych UFG wynika, że na polskich drogach jeździ około 200-250 tys. nieubezpieczonych aut.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane