/  / Konkurs Car of the Year 2012 a testy Euro NCAP

Konkurs Car of the Year 2012 a testy Euro NCAP

COTY|
null
© Materiały prasowe
nullnullnullnullnullnullnull

Finał konkursu o prestiżową nagrodę Car of the Year 2012 jest coraz bliżej rozstrzygnięcia. Na krótkiej liście pozostało tylko siedmiu pretendentów. Jakie auta zdobędzie pierwsze miejsce? Przekonamy się o tym wraz z rozpoczęciem genewskiego salonu branżowego już w pierwszych dniach marca.

Organizatorzy konkursu o nagrodę Car of the Year przypominają o tym, jak duże znaczenie w dzisiejszej motoryzacji mają kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Mimo dalszego zaostrzenia norm wymaganych przez organizację Euro NCAP, pod której szyldem odbywają się szeroko komentowane testy zderzeniowe, większość modeli poddana tego typu badaniom uzyskała w ciągu ostatnich dwóch lat maksymalną notę pięciogwiazdkową.

Jak zapowiada Euro NCAP, od bieżącego roku przyznanie maksymalnej noty pięciogwiazdkowej w testach zderzeniowych uzależnione będzie od zdobycia przez dany model przynajmniej 60% punktów za ochronę pieszych w przypadku potrącenia przez jadący pojazd (obecnie wymóg ten wynosi 40%).

Oto najbezpieczniejsze modele 2011 według Euro NCAP

Nie da się ukryć, że wyniki testów zderzeniowych według kryteriów Euro NCAP stanowią jedną w ważniejszych przesłanek, na których opierać się będą jurorzy konkursu Car of the Year 2012. Na krótkiej liście pretendentów znajdziemy następujące modele (w kolejności alfabetycznej):
- Citroen DS5
- Fiat Panda
- Ford Focus
- Opel Ampera/Chevrolet Volt
- Range Rover Evoque
- Toyota Yaris
- Volkswagen up!

Wśród finałowej siódemki przeważają konstrukcje nagrodzone oceną pięciogwiazdkową (jedyny wyjątek stanowi tu Fiat Panda). Co warto jednak podkreślić, jedynie Ford Focus uzyskał w zakresie ochrony pieszych ocenę na poziomie 72% oraz Toyota Yaris na poziomie 60%, czyli tyle, aby zgodnie z nowymi wymaganiami Euro NCAP zapewnić sobie maksymalną notę 5-gwiazdkową.

Zdaniem Euro NCAP, poszczególne koncerny mają jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie prac nad zapewnieniem pieszych lepszej ochrony w przypadku potrącenia przez jadący pojazd.

Po podliczeniu wszystkich punktów zdobytych w testach Euro NCAP (bezpieczeństwo pasażerów i przewożonych dzieci; ochrona pieszych; systemy wspierające pracę kierowcy), okazuje się, że z finałowej siódemki aut ubiegających się o nagrodę Car of the Year 2012 najlepiej w dziedzinie bezpieczeństwa wypadają:
- Ford Focus (łącznie 104 pkt)
- Toyota Yaris (łącznie 99 pkt)
- Citroen DS5 (łącznie 95 pkt)

Wynik uzyskany przez Focusa jest bardzo zbliżony do tego, jaki w roku ubiegłym zdobyła Alfa Giulietta (106 pkt).
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane