/  / Koniec odliczenia 100% VAT coraz bliżej

PODATKI | Koniec odliczenia 100% VAT coraz bliżej

BANKIER.PL|
null
null

Od 1 stycznia 2014 przedsiębiorcy mogą odliczać cały VAT od zakupu samochodów z homologacją ciężarową. Podatkowe eldorado nie potrwa jednak długo – rząd w trosce o stan budżetu chce ograniczyć odliczenia.

Przedwczoraj w tej sprawie przyjęto projekt zmian w ustawie o VAT. Powstaje pytanie, czy gospodarka nie zyskałaby więcej, gdyby firmy mogły odliczać cały VAT od nowego samochodu?

Obecnie kupując samochód wart 100 000 zł i odliczając VAT, przedsiębiorca może zaoszczędzić prawie 19 000 zł. Warunkiem jest zakup homologacji ciężarowej N1, co może wiązać się z montażem w aucie kratki. Po zmianach będzie można odliczać jedynie 50% VAT od zakupu samochodu, jednak ten już nie będzie musiał posiadać homologacji N1.

Pełne odliczenie pozostanie tylko dla tych, którzy zadeklarują wykorzystanie samochodu jedynie w celach służbowych. Będzie też możliwość odliczenia 50% VAT od kupionego paliwa, jednak dopiero od połowy 2015 roku.

Ministerstwo Finansów zapowiadało, że niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany będą obowiązywać od 1 marca 2014 roku. Jednak dopiero przedwczoraj projekt zmian został przyjęty przez rząd, do parlamentu trafi zapewne na początku lutego, a na biurku prezydenta znajdzie się na przełomie lutego i marca.

Zmiany zostaną więc wprowadzone później niż planowano, jednak zapobiegliwi powinni pomyśleć o kupnie samochodu jeszcze w lutym.

"Rząd wprowadza ograniczenie w odliczeniach, ponieważ chce zwiększyć wpływy do budżetu. Jednak obecna sytuacja zwiększa popyt na auta wśród przedsiębiorców, którzy kupują 60% wszystkich nowych samochodów w polskich salonach. Pozostawienie tej ulgi mogłoby wesprzeć cały przemysł motoryzacyjny, tym bardziej gdy z polskich fabryk wyjeżdża coraz mniej samochodów. A jest to w naszej gospodarce bardzo ważna branża: odpowiada za 14% eksportu, a zatrudnienie znalazło w niej 750 000 osób – komentuje Marcin Lekki, analityk Bankier.pl
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane