/  / Klasa B przyjazna dla środowiska i portfela

Klasa B przyjazna dla środowiska i portfela

Mercedes-Benz|
null
© Mercedes-Benz
nullnullnullnullnull

O 16% niższa emisja CO2, spaliny znacznie czystsze niż w przypadku wersji zasilanych benzyną i olejem napędowym oraz o około 50% niższe koszty paliwa – za napędzanym gazem ziemnym Mercedesem B 200 Natural Gas Drive przemawiają argumenty.

Najnowsza wersja Klasy B zostanie zaprezentowana podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu (od 27 września do 14 października).

B 200 Natural Gas Drive to pierwsza wersja Klasy B wykorzystująca modularną konstrukcję Energy Space: częściowo podwójna podłoga pod tylną kanapą umożliwia zastosowanie jednego większego i dwóch mniejszych zbiorników gazu ziemnego o łącznej pojemności 125 l (co odpowiada masie około 21 kg).

Dzięki inteligentnej metodzie zabudowy nadwozie B 200 Natural Gas Drive mieści pięć osób i nadal może pochwalić się pojemnym bagażnikiem.

W trybie zasilania gazem ziemnym zużycie paliwa modelu B 200 Natural Gas Drive o mocy 115 kW (156 KM) wynosi jedynie 4,2 kg/100 km, a emisja CO2 to 115 g/km. W porównaniu do benzynowej odmiany B 200 BlueEfficiency, emisja CO2 spadła o 16%.

Nowy model spełnia już normę emisji spalin Euro 6, obowiązującą dla aut z silnikami benzynowymi od 1 września 2014 r.

Ale B 200 Natural Gas Drive jest przyjazny nie tylko dla środowiska. Gdy porównać wydatki na paliwo, koszt pokonania 1 km okazuje się w jego przypadku o około 50% niższy niż w przypadku modelu zasilanego silnikiem benzynowym i to przy zachowaniu niemal jednakowych osiągów: B 200 Natural Gas Drive osiąga prędkość 200 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,1 s.

Układ napędowy samochodu pracuje zgodnie z koncepcją monovalent+, co oznacza, że jego silnik jest niemal wyłącznie zasilany gazem. Zasięg w tym trybie wynosi około 500 km. Z myślą o nagłych sytuacjach na pokładzie zamontowano także 12-litrowy zbiornik na benzynę. Gdy tylko skończy się gaz, tryb zasilania automatycznie (i niezauważalnie) przełącza się na benzynę.

Menu komputera pokładowego B 200 Natural Gas Drive zostało rozbudowane: jego ekran wyświetla informacje o aktualnym trybie pracy napędu. W trybie zasilania gazem kierowca ma dostęp do wszystkich funkcji komputera. Dane o zasięgu i poziomie paliwa w zbiorniku podawane są również w trybie benzynowym.

Z zewnątrz B 200 Natural Gas Drive od pozostałych wersji gamy modelowej odróżniają subtelne detale, przede wszystkim charakterystyczny przedni zderzak i światła LED do jazdy dziennej.

Pojazdy zasilane gazem ziemnym są przyjazne dla środowiska i reprezentują transport zrównoważony: poza gazem ziemnym mogą być bowiem zasilane biogazem, a nawet gazem wytwarzanym syntetycznie.

Ten ostatni powstaje z „nadmiaru” energii pochodzącej z kolektorów słonecznych lub elektrowni wiatrowych, a w przyszłości może pomóc w rozwiązaniu problemów napotkanych przy wykorzystaniu energii ze źródeł alternatywnych. W związku z tym model B 200 Natural Gas Drive może być uważany za pojazd bezemisyjny.

Mercedes B 200 Natural Gas Drive będzie dostępny z opcjonalną przekładnią manualną lub ze zautomatyzowaną skrzynią dwusprzęgłową 7G-DCT. Auto trafi do dealerów na początku przyszłego roku.

Od momentu debiutu w listopadzie nowa Klasa B cieszy się nieustającą popularnością: do końca czerwca klienci na całym świecie kupili już ponad 70 000 egzemplarzy modelu.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane