/  / Klasa B po liftingu

Klasa B po liftingu

Mercedes-Benz|
null
© Mercedes
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Pod koniec listopada 2014r. w salonach Mercedes-Benz pojawi się zmodernizowana Klasa B. Model będzie standardowo wyposażony w system COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS, który - jak wskazują badania zespołu inżynierskiego - może przyczynić się do zmniejszenia liczby kolizji polegających na uderzeniu w tył poprzedzającego samochodu nawet o 30 proc. w porównaniu z pojazdami pozbawionymi takiego rozwiązania.

Druga generacja Klasy B, wprowadzona w 2011 roku, jest seryjnie wyposażona w radarowy układ COLLISION PREVENTION ASSIST. Obejmuje on funkcję ostrzegania przed kolizją za pomocą komunikatu na desce rozdzielczej oraz sygnału akustycznego, a także wspomaganie nagłego hamowania (Adaptive Brake Assist). Oficjalne dane niemieckiego urzędu wskazują, że liczba poważnych kolizji przód-tył z udziałem modelu względem pozbawionego tego rozwiązania poprzednika spadła o 14 proc.

Układ COLLISION PREVENTION ASSIST należy do standardowego wyposażenia wszystkich nowych aut kompaktowych z gwiazdą (Klasy A, B, CLA oraz GLA), a także wielu innych samochodów Mercedes-Benz.

Według badań Mercedes-Benz powszechne wprowadzenie systemu analogicznego do COLLISION PREVENTION ASSIST mogłoby zmniejszyć liczbę poważnych kolizji przód-tył w Niemczech o 20 proc. Twórcy raportu zastosowali tu symulację komputerową, korzystając z bazy Instytutu Badań Wypadków Drogowych w Dreźnie. Baza ta zawiera tysiące starannie zrekonstruowanych, rzeczywistych zdarzeń drogowych. Na potrzeby badania przyjęto, że wszystkie pojazdy są wyposażone w COLLISION PREVENTION ASSIST, i sprawdzono, jak wpłynie to na kształt statystyk.

Naukowcy oszacowali, że w przypadku nowej, rozbudowanej odsłony systemu - COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS - liczba kolizji polegających na uderzeniu w tył poprzedzającego auta może spaść do 30 proc. w porównaniu do pojazdów pozbawionych takiego wyposażenia. Lista funkcjonalności układu została wzbogacona o zdolność do przeprowadzenia autonomicznego hamowania. Jeśli po wykryciu ryzyka kolizji kierowca nie zareaguje na sygnały ostrzegawcze, system automatycznie zainicjuje hamowanie. Zależnie od prędkości samochodu, pomoże to ograniczyć skutki zderzenia z jadącym lub stojącym pojazdem lub doprowadzi do całkowitego uniknięcia kolizji.

COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS zostanie w przyszłości wprowadzony we wszystkich modelach Mercedes-Benz.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane