/  / Kia Optima Sportswagon – czyli kombi na sportowo

Kia Optima Sportswagon – czyli kombi na sportowo

null
© KIA
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Generalny importer KIA zapowiada debiut Optimy Sportswagon jako swoją najważniejszą premierę A.D. 2016. To zarazem pierwsze kombi klasy średniej w historii koreańskiej marki.

Mierząca 4855 mm długości, Kia Optima Sportswagon to kombi o usportowionym charakterze. Podkreślają go takie elementy stylistyczne jak np. światła z tyłu wykonane w technologii LED i zachodzące aż na boki nadwozia, sporych rozmiarów owalna końcówka układu wydechowego oraz tylny zderzak zintegrowany z dyfuzorem. Do tego 16- lub 18-calowe obręcze aluminiowe z oponami o niskim profilu.

Optima Sportswagon to jednocześnie wysokie walory użytkowe. Bagażnik samochodu ma pojemność 553 litrów (według normy VDA). W porównaniu z przedziałem bagażowym sedana jest to wartość lepsza o 48 litrów.

Użytkownik koreańskiego kombi doceni rozbudowany system podziału przestrzeni w bagażniku i zabezpieczenia przedmiotów przed przesuwaniem. Bariera z elastyczną siatką znajdująca się za oparciem tylnej kanapy, przesuwane przegrody i szyny w podłodze bagażnika oraz płaska podłoga umożliwiają zabezpieczenie przedmiotów o różnych kształtach.

Pakowanie "kufra" ułatwia system Smart Power Tailgate, czyli elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika, która otwiera się automatycznie, gdy kluczyk do auta zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdu.

Do wyposażenia seryjnego należy oparcie tylnej kanapy, dzielone w proporcji 40:20:40 z możliwością składania.

Pokładowe multimedia
Optima Sportswagon jest pierwszym modelem Kia, którego system multimedialny został przystosowany do współpracy z aplikacjami Android Auto i Apple CarPlay. Pierwsza z nich umożliwia integrację z pokładowym systemem multimedialnym urządzeń mobilnych z systemem Android 5.0 (Lollipop) i wyższym, natomiast druga – iPhone'ów serii 5 i nowszych.

Aplikacja Android Auto – dostępna w chwili rynkowego debiutu Optimy Sportswagon – umożliwia połączenie smartfona z systemem multimedialnym samochodu i dostęp do aplikacji zainstalowanych w urządzeniu. W ten sposób kierowca może korzystać z nawigacji głosowej Google Maps czy prowadzić rozmowę telefoniczną lub zapoznać się z wiadomościami tekstowymi bez konieczności sięgania do telefonu.

Apple CarPlay – dostępny w Sportswagonie od końca bieżącego roku – umożliwi użytkownikom iPhone'ów korzystanie ze sterowania głosowego urządzeniem za pośrednictwem asystenta Siri. Dzięki tej funkcji użytkownicy iPhone'a mają dostęp do aplikacji zainstalowanych w urządzeniu, mogą korzystać z nawigacji Apple Maps, wykonywać połączenia telefoniczne i odsłuchiwać wiadomości tekstowe.

Jeszcze więcej sportu
Topową odmianą wyposażenia Optimy Sportswagon będzie według zapowiedzi producenta wersja GT Line. Do jej napędu wybrano turbodoładowany silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa 2.0 T-GDI. Kierowca może liczyć na moc 245 KM oraz maksymalny moment obrotowy rzędu 353 Nm, w przedziale 1350-4000 obr./min.

Odmiana 2.0 T-GDI GT Line standardowo otrzyma zawieszenie o elektronicznie regulowanej charakterystyce tłumienia (ECS). W regulowanych amortyzatorach przy każdym kole znajdują się zawory, które są połączone z czujnikami przeciążenia – głównym w centralnym komputerze i dodatkowymi, które znajdują się przy przednich kołach.

Na podstawie danych z czujników przeciążenia oraz z informacji o kącie obrotu kierownicy i położeniu pedału przyspieszenia komputer sterujący pracą amortyzatorów "odczytuje" styl jazdy, profil drogi oraz stan nawierzchni i dostosowuje do nich siłę tłumienia i szybkość reakcji niezależnie każdego z czterech amortyzatorów.

Kierowca ma do wyboru dwa tryby pracy amortyzatorów – Normal i Sport.

Premiera w Genewie
Kia Optima Sportswagon zostanie zaprezentowana podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie (1-13 marca). Na rynku europejskim kombi trafić ma do sprzedaży w czwartym kwartale bieżącego roku.

Za wcześnie jeszcze mówić o cenach Optimy Sportswagon na rynku polskim. Orientacyjnie można podać tylko, że wersja sedan w bazowej odmianie wyposażenia "M" kosztuje nad Wisłą prawie 90 000 złotych.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane