/  / Kajetan Kajetanowicz wygrał Barbórkę

VIDEO | Kajetan Kajetanowicz wygrał Barbórkę

. (Jakub Kurkowski )|
null
© IBRM Samar
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Kajetan Kajetanowicz po emocjonującej walce wygrał 53-tą edycję rajdu Barbórka. Rajdu, który pomimo tego, że nie jest wliczany do punktacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, to jest licznie oblegany przez zawodników i kibiców.

Tegoroczna edycja rajdu składała się z 6 odcinków specjalnych. Regulamin rajdu Barbórka jest zdecydowanie bardziej liberalny niż ten obowiązujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a samochody zostały podzielone na 3 klasy. Dozwolone są liczne modyfikacje silnika, co powoduje że Subaru Imprezy czy Lancery Evo swoimi mocami znacznie przekraczają 300 koni. Oprócz wzmocnionych samochodów klasy N4, na tegorocznej edycji rajdu Barbórka, kibice mieli okazję podziwiać w pełnej okazałości samochody klasy R5, czy B grupowego Peugeota 205.

Oprócz nowoczesnych samochodów rajdowych, na starcie pojawiły się samochody lat 70 i 80. Kibicie zgromadzeni na karowej mogli również podziwiać nowe wcielenie polskiej Syreny, przygotowanej do startu przez Pawła Dytkę.

O triumf w rajdzie od początku rajdu walczyło paru kierowców. Pierwszy OS z minimalną przewagą nad Rafałem Grzesińskim, wynoszącą niecałe 3 s zapisał na swoje konto, tegoroczne objawienie RSMP- Jakub Brzeziński. Trzeci na mecie tego odcinka-Maciej Oleksowicz stracił 5s. Pechowo rywalizację rozpoczął Kajetan Kajetanowicz, który po pierwszym OS tracił do lidera aż 11 sekund

Najszybciej metę drugiego OSu przekroczył Bryan Buffier i w wyniku błędu Jakuba Brzezińskiego, nowym liderem został  Wojciech Chuchała, startujący Subaru Imprezą. Drugi na mecie Kajetan Kajetanowicz odnotował małą, bo liczącą jedynie 1,08 s stratę i awansował na 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Po krótkim serwisie, zawodnicy przystąpili do trzeciego OSu. Wygranym tego odcinka został Kajetan Kajetanowicz, jadący Fordem Fiestą. Dotychczasowy lider Rajdu- Wojtek Chuchała pomimo 5 czasu, zdołał utrzymać pozycję lidera. Kolejne OSy, to popisowa jazda Kajetanowicza, który wygrał rajd Barbórkę z przewagą ponad 8s. Drugie i trzecie miejsce przypadło, zawodnikom znanym z wyścigów górskich – Rafałowi Grzesińskiemu i Michałowi Ratajczykowi.

Królem karowej został tegoroczny mistrz Europy- Kajetan Kajetanowicz, który wystartował w dobrze sobie znanej Fieście R5, wyprzedzając na mecie o ponad 2 sekundy Michała Ratajczyka. Ostanie miejsce na podium zdobył Łukasz Byśkiniewicz, pilotowany przez legendę polskich rajdów- Macieja Wisławskiego