/  / Jak krzesło, choć to nie krzesło

Jak krzesło, choć to nie krzesło

null
© Audi
nullnull

Z myślą o wygodzie osób pracujących przy taśmie montażowej Audi postanowiło przetestować nowe rozwiązanie – tzw. Chairless Chair. Można na nim siedzieć, ale zwykłego krzesła nie przypomina.

Chairless Chair, nad którym Audi pracowało wraz z jednym ze szwajcarskich start-up'ów, to rodzaj zewnętrznego szkieletu zakładanego po tylnej stronie nóg człowieka. Pracownik mocuje urządzenie do bioder, kolan i kostek za pomocą pasów.

Dwie wyściełane skórą powierzchnie podpierają pośladki i uda, a dwa pręty z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym dopasowują się do konturu nóg. Połączenia i miejsce zgięcia znajdują się po tylnej stronie kolana.

Chairless Chair można hydraulicznie dopasować do wzrostu człowieka i pożądanej pozycji. Ciężar ciała człowieka przenoszony jest na podłoże przez te właśnie, ruchome elementy. To "krzesło bez krzesła" waży zaledwie 2,4 kg.

Chairless Chair to jakby druga para nóg pracownika na hali montażowej – wspierająca go w razie potrzeby. Przy wykonywaniu wielu czynności montażowych oraz np. podczas krótkich przerw w pracy urządzenie daje możliwość siedzenia w ergonomicznej, korzystnej dla zdrowia pozycji.

Wprowadzając takie udogodnienie, Audi pragnie również zredukować przestoje produkcyjne spowodowane fizycznym zmęczeniem pracownika.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane