/  / Ile za ubezpieczenie OC dla "anglika"?

Ile za ubezpieczenie OC dla "anglika"?

CUK Ubezpieczenia|
null
© Ford
null

Towarzystwa ubezpieczeniowe nadal nie wiedzą, ile będzie kosztowało OC dla rejestrowanych w Polsce od stycznia samochodów z kierownicą umieszczoną po prawej stronie.

Już od stycznia w Polsce będzie możliwa rejestracja samochodów z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz policja przyznają, że zwiększona liczba pojazdów z kierownicą umieszczoną po prawej stronie może spowodować wzrost ryzyka wypadków z ich udziałem na polskich drogach, a co za tym idzie także odzwierciedlenie w wysokości stawek ubezpieczenia komunikacyjnego.

"Pamiętajmy, że tego typu samochody są przeznaczone do poruszania się w całkowicie innych warunkach. Kierowca ma mocno ograniczoną widoczność - podkreśla mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. "Szczególnie trudne są w takim przypadku manewry wyprzedzania, omijania czy nawet wyjazdu z miejsca postojowego, które wymagają od kierowcy wysunięcia się na lewą stronę bądź prośby pasażera o pomoc".

Dużą przeszkodą przed sprowadzaniem brytyjskich aut do Polski może być cena ubezpieczenia komunikacyjnego. Obowiązkowe OC dla właścicieli tych aut może być droższe, lecz na niespełna trzy miesiące przed wejściem w życie nowych przepisów towarzystwa ubezpieczeniowe nie udzielają informacji odnośnie wysokości stawek.

"Towarzystwa ubezpieczeniowe jeszcze nic nie ustaliły. Ceny OC pozostają wielką niewiadomą. Na pewno będą się różniły w zależności od towarzystwa i będą zależały od wielu kryteriów takich jak wiek auta, moc silnika czy bezwypadkowa jazda kierowcy - wylicza Adrian Kościuk, doradca w CUK Ubezpieczenia. "Różnice w stawkach na pewno wyniosą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, dlatego radzimy przyszłym polskim posiadaczom tzw. "anglików" porównać na początku stycznia ceny polis OC".  

Dotychczas samochody sprowadzane z kierownicą po prawej stronie mogły być rejestrowane w Polsce jedynie po dokonaniu kosztownej (od 4-10 tys. zł) modyfikacji, polegającej na przełożeniu kierownicy oraz przeniesienia na drugą stronę pedałów gazu, sprzęgła oraz hamulca.

Od stycznia 2015 roku zgodnie z nowymi przepisami jedyną wymaganą zmianą w tego typu aucie będzie przełożenie lusterek i świateł.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane