/  / I znów ten akumulator!

I znów ten akumulator!

Starter|
null
© Starter
null

Czy tegoroczna zima dała się aż tak we znaki polskim kierowcom? Co najczęściej psuło się w naszych "czterech kółkach"? Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy statystyki zgromadzone przez firmę Starter, specjalizującą się w profesjonalnych usługach assistance drogowego.

Zimą strach często zagląda w oczy kierowcom – trudna sytuacja drogowa sprawia, że łatwo uszkodzić auto, na próbę wystawione są też jego techniczne możliwości. Z danych zgromadzonych przez firmę Starter wynika, że w okresie zimowym to awaria akumulatora była przyczyną statystycznie aż 1/4 wszystkich zgłoszeń. Na miejscu drugim uplasowały się problemy z silnikiem (stanowiące 20% wszystkich wezwań). Trzecie miejsce należało do kół, które odpowiadały statystycznie za co 10. zgłoszenie.

Natomiast poza podium znalazły się np. awarie napędu, skrzyni biegów (7%), a także kłopoty z elektryką (6%). Na szczęście, interwencja aut mechaników Startera w 55% przypadków okazała się na tyle skuteczna, że samochód udało się usprawnić na drodze bez potrzeby holowania.

A jak było rok temu?
Dane firmy Starter wskazują, że co roku zima "atakuje" raczej te same części pojazdów. "W pierwszej trójce niezmiennie możemy znaleźć akumulator, silnik oraz problemy związane z kołami - wylicza Witold Celi, dyrektor operacyjny w firmie Starter. W trakcie trwania zimy 2012/2013, podobnie jak podczas zimy 2013/2014, częstotliwość występowania poszczególnych awarii utrzymywała się na zbliżonym poziomie. W przypadku akumulatora podczas obu sezonów tego typu awarie stanowiły 25% wszystkich problemów związanych z funkcjonowaniem auta.

Podczas tegorocznej zimy w 20% przypadków przyczyną kłopotów z samochodem był silnik; w porównaniu do analogicznego okresu 2012/2013 wynik ten jest jest lepszy o 1%. Ostanie miejsce na podium zajęły natomiast problemy z kołami: zimą 2012/2013 stanowiły one 9% awarii, rok później – 10%. "Warto także zauważyć, że w poprzednim sezonie zimowym skuteczność napraw na drodze również przekroczyła 50% - dodaje Witold Celi ze Startera.

Cytowane dane pochodzą z 8 558 awarii obsłużonych przez Startera w całej Polsce w okresie od grudnia 2013 do marca 2014.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane