/  / Honda CR-V z nowym tempomatem i-ACC

Honda CR-V z nowym tempomatem i-ACC

null
© Honda
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Honda wprowadzi tzw. inteligentny tempomat adaptacyjny (i-ACC). System jest w stanie przewidywać i automatycznie reagować na sytuację, w której pojazd z sąsiedniego pasa ruchu zajedzie nam drogę.

W oparciu o badania rzeczywistych, typowych zachowań kierowców system iACC analizuje sytuację na drodze, korzystając z kamery i radaru, które pozwalają ustalić pozycję innych pojazdów. Stosując specjalny algorytm, system ocenia prawdopodobieństwo zajechania drogi naszemu autu przez pojazdy poruszające się po sąsiednich pasach.

i-ACC nie zastępuje stosowanego wcześniej tempomatu adaptacyjnego (ACC), a tylko uzupełnia jego działanie. Tradycyjne systemy ACC utrzymują wybraną przez kierowcę prędkość i jedynie obniżają ją, by zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Niestety – w razie zajechania drogi przez pojazd poruszający się sąsiednim pasem tradycyjny system może zareagować dopiero wtedy, gdy pojazd ten niemal zakończył już niebezpieczny manewr.

Nowa Honda CR-V z lepszym dieslem

i-ACC potrafi przewidzieć niebezpieczeństwo zajechania drogi nawet do 5 sekund przed wykonaniem takiego manewru, dzięki czemu reakcja na to zdarzenie może być łagodniejsza, nie powodując paraliżującego zaskoczenia kierowcy, który mógł nawet nie być świadom niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji system uruchamia hamowanie – początkowo z ograniczoną intensywnością, informując kierowcę o przyczynie hamowania i zapalając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu.

Następnie system kontynuuje hamowanie z większą intensywnością, by zachować bezpieczną odległość od innego pojazdu.

System i-ACC jest według zapewnień producenta szczególnie dostosowany do specyfiki ruchu drogowego na Starym Kontynencie.

Jak się planuje, układ i-ACC będzie dostępny jako opcja w europejskiej wersji Hondy CR-V rok modelowy 2015.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane