/  / Groźne dziury i inne przeszkody na drodze

Groźne dziury i inne przeszkody na drodze

SJR|
null
© Renault
null

Jazda wymaga od kierowców czujności i uwagi – zwłaszcza, jeśli na drodze można nieoczekiwanie być świadkiem wtargnięcia pieszych czy zwierzęcia. Zderzenie w takiej sytuacji może mieć tragiczne skutki. Dlatego ważne, aby zawsze być przygotowanym na odpowiednią reakcję.

Bezpośredniego kontaktu z przeszkodą można dużo skuteczniej uniknąć, stosując się do ograniczeń prędkości i innych znaków ostrzegawczych. W trakcie jazdy możemy spotkać także na drodze inne przeszkody w postaci dziur czy nierówności.

Piesi
Podczas jazdy zmotoryzowani powinni zwracać szczególną uwagę na pieszych. Trzeba zachować ostrożność, jeśli tylko podejrzewamy, że piesi mogą pojawić się na drodze. "Należy pamiętać o pieszych nie tylko, gdy mijamy oznakowane przejście, ale zawsze, kiedy przejeżdżamy przez teren zabudowany. Piesi mogą iść poboczem albo przechodzić w miejscach zabronionych, dlatego jadąc w okolicach zabudowań zdejmijmy nogę z gazu i obserwujmy otoczenie drogi - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Potrącenie pieszego przy prędkości 50 km/h może skończyć się dla człowieka tragicznie. Prawdopodobieństwo, że pieszy zginie w takim wypadku, wynosi aż 90% – a nawet jeśli przeżyje, to do końca życia nie odzyska pełnej sprawności.

Zwierzęta
Zwierzęta zazwyczaj pojawiają się na drodze niespodziewanie. Wówczas sytuacja wymaga od nas natychmiastowej reakcji. "Kiedy widzimy przeszkodę, zazwyczaj pierwszym odruchem jest wciśnięcie pedału hamulca, co przy odpowiedniej odległości od obiektu i suchej nawierzchni może być skuteczne. Jeśli natomiast jedziemy z nadmierną prędkością, a dodatkowo warunki pogodowe są niekorzystne, hamowanie może nie wystarczyć. Wówczas trzeba spróbować ominąć przeszkodę - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Spróbujmy w miarę możliwości wyhamować przed zwierzęciem lub je ominąć. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze, dlatego jeśli ominięcie zwierzęcia wiąże się dużym ryzykiem utraty zdrowia czy życia, to lepiej nie unikać bezpośredniego zderzenia.

Takie sytuacje nie muszą mieć jednak miejsca. Patrząc na znaki i nie lekceważąc ostrzeżeń przed zwierzętami możemy uniknąć ewentualnej kolizji.

Dziury
Przeszkody w postaci dziur i nierówności to na drogach codzienność w okresie zimowym. Ważne, by nie hamować za późno, kiedy samochód już wpadł w dziurę. Dociśnięty przód auta powoduje, że zawieszenie jest bardziej narażone na poważne uszkodzenia. Jeśli nie uda nam się wyhamować przed dziurą bądź jej ominąć, to lepiej już wjechać w nią na luzie z wciśniętym sprzęgłem. Dzięki temu możemy uniknąć kosztownych napraw zwieszenia.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak krok po kroku uniknąć bezpośredniego kontaktu z przeszkodą:
1. Naciśnij hamulec – zablokuje koła samochodu i pozwoli zwolnić bardzo szybko
2. Jeśli nie uda Ci się wyhamować, spójrz w miejsce, w którym możesz ominąć przeszkodę, a nie na samą przeszkodę. Pamiętaj, aby skupiać się na rozwiązaniu problemu, a nie na samym problemie
3. Znacząco zwolnij pedał hamulca i wykonaj manewr omijania
4. Po ominięciu przeszkody bezpiecznie wróć na swój pas i ustabilizuj jazdę
5. W razie potrzeby zatrzymaj pojazd w bezpiecznym, wyznaczonym do tego miejscu, opanuj nerwy i rusz w dalszą drogę
6. Jeśli nie uda Ci się wyhamować przed dziurą, pokonuj ją na luzie i z wciśniętym sprzęgłem. Nigdy nie hamuj w trakcie pokonywania dziury czy nierówności.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane