/  / Golf wygrał test emisji spalin

Golf wygrał test emisji spalin

null
© Volkswagen
null

W Niemczech przeprowadzony został niedawno pierwszy od czasu wybuchu tzw. dieselgate, niezależny test pomiaru emisji tlenku azotu w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Największym zaskoczeniem było zwycięstwo … Golfa 2.0 TDI.

Badania przeprowadził magazyn Auto Motor Sport wraz z brytyjskimi ekspertami z firmy Emissions Analytics, którzy mają na koncie już około 1 tys. przetestowanych aut w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Tym razem przebadali 8 samochodów z silnikami diesla. Trwający około tygodnia test został przeprowadzony w realnych warunkach drogowych, na dystansie 100 km - zarówno podczas jazdy w mieście, jak na drogach krajowych i autostradach. Zwycięzcą testu okazał się Volkswagen Golf 2,0 TDI (silnik typu EA 288).

Wynik modelu ze stajni Volkswagena (148 mg NOx/km) był co prawda poniżej 80 mg/km dopuszczanych przez normę Euro 6, jednak zdaniem ekspertów norma ta jest nie do spełnienia podczas testów w realnych warunkach drogowych. A takie już od września 2017 roku będą obowiązywały na terenie UE. Zarazem dopuszczalne będzie odchylenie w wynikach emisji diesla między pomiarami w warunkach drogowych a laboratoryjnymi o 2,1 raza. Tymczasem w omawianym teście Golf przekroczył dopuszczalne normy laboratoryjne tylko o 1,9 raza.

Warto też podkreślić, że w grupie badanych aut znalazło sie Audi Q3 wyposażone w silnik Diesla typu EA 189, będący niesławnym „bohaterem” dieselgate (notabene jedyne w teście auto z normą Euro 5, pozostałe Euro 6). Okazało się, że feralny silnik zapewnił modelowi ze stajni Volkswagena miejsce w ...środku stawki. Tymczasem najsłabszy w teście Fiat 500X z silnikiem diesla 1, 6 emitował 845 mg NOx/km. To jest prawie sześć razy tyle, co Golf.

Ranking według przekroczenia norm emisji NOx w teście:

- Volkswagen Golf: 1,9
- Mercedes Klasa C: 2,7
- Mazda CX-3: 3,6
- Audi Q3 (EA189): 4,8
- BMW X5: 5,8
- Opel Mokka: 6,0
- Volvo XC90: 6,2
- Fiat 500X: 10,6

Automobil-Produktion, PJ, RŻ
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane