/  / Główna przyczyna wypadków we mgle

Główna przyczyna wypadków we mgle

DEKRA Info|
null
© Hella
null

Zbyt duża prędkość oraz niewystarczający odstęp od poprzedzającego pojazdu to główne przyczyny wypadków, do jakich dochodzi podczas jazdy we mgle – ostrzegają rzeczoznawcy z DEKRA.

Eksperci do spraw wypadków drogowych z DEKRA tłumaczą, na co należy zwrócić baczną uwagę podczas jazdy we mgle:

- Pierwsza zasada brzmi: włączyć światła, zdjąć nogę z gazu i utrzymywać odpowiedni odstęp. Obowiązuje podstawowa reguła: "jazda w zakresie widoczności". Kierowca może poruszać się tylko z taką prędkością, jaka pozwala zatrzymać samochód w obszarze widoczności. Zmotoryzowany nie może zakładać, że jezdnia znajdująca się przed nim jest wolna.

- Jeśli widoczność jest w znacznym stopniu ograniczona przez mgłę, opady śniegu albo przez deszcz – co odpowiada widoczności na odległość 100 metrów albo mniejszej, wtedy nawet w ciągu dnia należy poruszać się z włączonymi światłami mijania. W przypadku takich warunków atmosferycznych dozwolona jest jazda z włączonymi światłami przeciwmgielnymi.  

- Jeśli widoczność spada poniżej 50 metrów, wtedy na wszystkich drogach obowiązuje dozwolona maksymalna prędkość równa 50 km/h. Kierowcy samochodów mogą uzyskać orientację dzięki słupkom, które są ustawione przy drogach w odległości co 50 metrów. Samochody ciężarowe o masie powyżej 7,5 tony nie mogą w takich warunkach pogodowych wykonywać manewru wyprzedzania.

- W przypadku, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów, dozwolone jest także włączanie tylnych świateł przeciwmgielnych. Należy je wyłączyć, gdy widoczność ulegnie poprawie, aby nie oślepiać kierowców poruszających się z tyłu.

- Chcąc bezpiecznie dojechać do celu podróży, kierowca podczas mgły powinien zwrócić uwagę na sprawny system oświetlenia oraz na czyste szyby swojego samochodu. Ważne jest także, aby podczas mgły być szczególnie skoncentrowanym na jeździe i zrezygnować ze wszystkiego, co mogłoby działać rozpraszająco.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane