/  / Gdzie w Europie zimówki są obowiązkowe?

Gdzie w Europie zimówki są obowiązkowe?

Oponeo|
null
© oponeo.pl
null

W Polsce od 1 listopada rozpoczyna się tzw. okres zimowy. W naszym kraju nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale jesteśmy pod tym względem w mniejszości. Sprawdź, gdzie w Europie trzeba mieć ogumienie przystosowane do warunków zimowych.

W zeszłym roku w Polsce pojawił się pomysł obowiązkowej wymiany opon na zimowe. Kierowcy mieliby stosować tego typu ogumienie w okresie od 1 listopada do 31 marca. Jednak pomysł w końcu upadł i to wciąż od kierowców zależy, czy chcą wymieniać opony na zimowe, czy też wolą jeździć na ogumieniu letnim.

Pomimo braku obowiązku wymiany opon na zimowe zaleca się, aby dokonać tego już w momencie, w którym temperatura w trakcie dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Ogumienie przystosowane do śniegu i niższych temperatur zapewni nam dużo lepszą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych. "Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach, a konstrukcja bieżnika zapewni odpowiednią trakcję - tłumaczy Filip Fischer, kierownik działu obsługi klienta w Oponeo.pl.

W Europie zdecydowana większość państw uregulowała przepisy związane z wymianą opon na zimowe. Taki obowiązek istnieje między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach, Słowacji, na Litwie, Łotwie, w Estonii, Rumunii czy też Turcji, gdzie zima nie należy do najostrzejszych.

Kierowcy nie muszą wymieniać opon na zimowe w Holandii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Albanii i Grecji. Osobne przepisy obowiązują we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech i Czarnogórze, gdzie normalnie nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale są określone konkretne warunki, w których kierowcy muszą to robić (np. w Alpach francuskich lub gdy wymagają tego znaki drogowe).

U naszych zachodnich sąsiadów odpowiedni przepis wprowadzono 4 grudnia 2010 roku. Co ciekawe, chociaż w Polsce pomysł spotkał się z dużym sprzeciwem społeczeństwa, nad Renem aż 93% ankietowanych poparło nowe przepisy, a prawie połowa opowiedziała się za tym, aby okres zimowy wydłużyć także na październik oraz kwiecień.

O zmianę przepisów w Niemczech apelował między innymi sam ADAC, który zajmuje się testowaniem opon. W licznych testach udowodniono, że opona zimowa sprawuje się znacznie lepiej na śniegu lub nawet przy niższej temperaturze, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze.

Według danych Unii Europejskiej w większości krajów, w którym jest obowiązek wymiany opon na zimowe jest dużo mniej zgonów wynikających z wypadków drogowych w przeliczeniu na milion mieszkańców. Polska, pomimo ciągłej poprawy, cały czas notuje pod tym względem jeden z najgorszych wyników w UE.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane