/  / Gdy kierowca ma przekichane

Gdy kierowca ma przekichane

SJR|
null
© Renault
null

Razem z wiosną przyszedł ciężki czas dla alergików. Prowadzenie samochodu o tej porze roku bywa dla uczuleniowców szczególnie uciążliwe.

Łzawienie oczu, silny katar, obniżona koncentracja kierowcy. To tylko niektóre z objawów towarzyszących alergii, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wiele objawów jest podobnych do tych po spożyciu alkoholu.

Czy w ogóle musisz siadać za kółko?
Nikt, kto czuje się osłabiony (czy to z powodu choroby, alergii, niewyspania czy po spożyciu alkoholu) nie powinien prowadzić samochodu. Jazda wymaga bowiem od kierowcy podejmowania szybkich decyzji i niejednokrotnie refleksu.

"Osoby cierpiące na poważne alergie, jeśli nie czują się dobrze i nie mogłyby w pełni skupić się na drodze, powinny rozważyć jazdę środkami transportu miejskiego lub carpooling - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Na decyzję o prowadzeniu auta powinny mieć także wpływ przyjmowane leki. Niektóre z medykamentów mogą powodować senność, osłabienie oraz obniżoną koncentrację. Dlatego warto zapoznać się z treścią ulotki i sprawdzić, czy przyjmowane leki nie wpłyną na nasze zdolności psychomotoryczne.

Ryzykowne kichanie
"Nawet zwykłe kichnięcia potrafią być niebezpieczne, gdyż kierowca traci z oczu drogę na około 3 sekundy. To groźna sytuacja, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund mogą decydować o tym, czy dojdzie do stłuczki - przypominają eksperci doskonalenia jazdy.

Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze to bardzo ryzykowne sytuacje, na które zmotoryzowany nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

"Kierowca borykający się z alergią ma problemy ze skupieniem, a jego umiejętność oceny sytuacji jest dużo gorsza. Podobnie jak u osoby, która prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu - zauważa Zbigniew Weseli.

Utrzymuj czystość
W samochodzie zbiera się kurz, pył, a pod wpływem wilgoci po zimie powstają pleśni i grzyby, które niekiedy powodują u alergików silne reakcje. Dodatkowo na wiosnę, kiedy rośliny pylą, konieczne jest regularne czyszczenie samochodu nie tylko na zewnątrz, ale i w środku.

"W szczególności należy robić regularne przeglądy klimatyzacji i zmieniać filtr kabiny. Jeśli zaniedbamy wymianę filtra, pogorszymy cyrkulację powietrza w kabinie i pozwolimy drobnoustrojom na rozprzestrzenianie się - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane