/  / Focus hatchback czy kombi – Oto jest pytanie

Focus hatchback czy kombi – Oto jest pytanie

null
© Ford
null

Dania to kraj, gdzie w gamie Focusa oraz Mondeo bardzo dużą popularnością cieszy się wersja kombi (86%). To znacznie powyżej średniej dla całego rynku europejskiego. A jak wypada na tym tle Polska?

W gamie Mondeo oraz Focusa odmiana kombi to wersja bardziej praktyczna. Jak wynika z opracowania będącego podsumowaniem wyników sprzedaży Forda na rynku europejskim za rok ubiegły, kombi wspomnianych modeli najchętniej wybierane są przez klientów w Danii (86%), a także w Holandii (79%). Również na największym aktualnie motorynku w Europie Zachodniej, czyli w Niemczech, odsetek ten znacznie przewyższa średnią i wynosi około 78%.

Z kolei odmiana 5-drzwiowa Mondeo i Focusa zdecydowanie przeważa pod względem popularności w takich krajach Starego Kontynentu jak Grecja (95%), Hiszpania (87%) oraz Wielka Brytania (83%).

Na całym rynku europejskim wersje 5-drzwiowe stanowią około połowy wolumenu sprzedaży Forda, natomiast na kombi przypada 35%. Reszta to odmiany 4-drzwiowe – bardzo popularne w krajach takich jak Turcja (84% wolumenu), Rosja (44%) oraz Rumunia (42%).

A jak kupują w Polsce?
Według danych IBRM SAMAR, w całym roku ubiegłym na wersję hatchback przypadł w gamie sprzedanych egzemplarzy Focusa udział wynoszący około 43%. Kombi wygrywa to zestawienie dzięki wynikowi na poziomie ponad 52%. Podobnie rzecz się ma w roku bieżącym – Focus hatchback stanowi aktualnie niecałe 43% sprzedaży w gamie, natomiast udział wersji kombi to około 55%.

Z kolei w przypadku większego Forda Mondeo to wersja hatchback sprzedaje się w Polsce lepiej. W całym roku ubiegłym osiągnięty udział wyniósł 58,7%, natomiast kombi stanowi ponad 38%. W roku bieżącym przewaga wersji hatchback nad kombi jest aktualnie jeszcze większa (62,5% vs. 34,3%).


Autor: Rafał Żaglewski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane