/  / Elektryczne Urbino autobusem roku 2017

Elektryczne Urbino autobusem roku 2017

null
© Solaris
null

Najlepszym autobusem miejskim A.D. 2017 został Solaris Urbino 12 electric. To pierwszy taki tytuł dla polskiego producenta i jednocześnie pierwsza w historii wspomnianego konkursu nagroda dla pojazdu bateryjnego.

Plebiscyt o tytuł najlepszego autobusu roku odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Do rywalizacji przystąpiło pięć pojazdów marek Ebusco, Irizar, Van Hool, Solaris oraz Mercedes. Czterech pierwszych producentów stanęło w szranki prezentując autobusy elektryczne, Mercedes wystawił natomiast model napędzany gazem ziemnym.

Nowy Solaris Urbino 12 electric, który podlegał ocenie członków jury z aż 20 państw, został wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh. W autobusie znajdziemy dwa systemy ładowania: z wykorzystaniem pantografu (np. w trakcie postoju na przystankach) lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki znajdującej się na terenie zajezdni autobusowej. Podczas konkursu w Brukseli bateryjny Solaris był ładowany za pomocą ładowarki nowej generacji o mocy wyjściowej 80 kW, opracowanej przez firmę Ekoenergetyka Polska.

Mobilna ładowarka typu plug-in została podłączona do specjalnie przygotowanego w tym celu słupa z pantografem. Dzięki temu zasięg elektrycznego Solarisa jest w praktyce nieograniczony.

Podczas kilkudniowych testów rygorystycznej ocenie podlegały zarówno cechy mierzalne (parametry przyspieszenia, droga hamowania, poziom drgań i hałasu), ale także subiektywne odczucia jurorów z jazdy, którzy wcielali się zarówno w role kierowców, jak i pasażerów. Zadanie oceniających nie było łatwe – tym bardziej, że po raz pierwszy musieli oni recenzować tak dużą liczbę pojazdów bateryjnych.

Uroczyste wręczenie statuetki "Bus of the Year" odbędzie się 21 września podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane