/  / Efekt niewidzialnego goryla

Efekt niewidzialnego goryla

SJR|
null
© Renault
null

Czy można za bardzo skoncentrować się na jakimś zadaniu? Czy można nie zauważyć osoby przebranej za goryla? Badania naukowe pokazują, że tak.

Nasz umysł eliminuje niektóre bodźce wzrokowe i słuchowe, żeby w pełni skupić się na tych wybranych. "Zazwyczaj działa to na naszą korzyść, chyba że w danej chwili prowadzimy samochód - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Badanie nad "niewidzialnym gorylem" wykazało, że kiedy ludzie byli skupieni na wizualnym zadaniu (oglądaniu nagrania i liczeniu rzutów do kosza jednej drużyny), nie zauważyli osoby przebranej za goryla i przechodzącej przez środek boiska (*). Gdy nasz umysł jest czymś bardzo zaabsorbowany, tracimy orientację i nie zauważamy osób lub przedmiotów pojawiających się wprost przed nami.

"Prowadzenie samochodu jest złożonym zadaniem i wymaga podzielności uwagi. Kierowca, który skupi się wyłącznie na obserwacji drogi przed sobą, może nie zauważyć istotnych zachowań innych kierowców czy wydarzeń na poboczu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Równie ważne jest eliminowanie dodatkowych bodźców, które mogą odwracać uwagę. "Rozmawianie przez telefon komórkowy przez kierującego pojazdem ogranicza jego sprawność i to bez względu na to, czy korzysta z zestawu głośnomówiącego, czy nie. Skoncentrowany na rozmowie kierowca nie jest w stanie szybko reagować na zmieniającą się sytuację na drodze - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Podobny efekt wywołuje emocjonalna lub wymagająca zaangażowania intelektualnego rozmowa z pasażerem.


* Źródło: Christopher Chablis i Daniel Simons „Niewidzialny goryl. Dlaczego intuicja nas zwodzi?”
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane