/  / Dwie lewe ręce

Dwie lewe ręce

SJR|
null
null

Mogłoby się wydawać, że włączenie świateł przeciwmgłowych, wymiana koła czy znajomość sygnalizacji świateł ostrzegawczych na desce rozdzielczej to umiejętności, jakie powinien posiadać każdy kierowca. Tymczasem 1 na 10 zmotoryzowanych nie potrafi poradzić sobie z obsługą swojego auta.

Niejednokrotnie jazda samochodem staje się dla kierowców uciążliwa z wielu powodów. W szczególności problematyczne jest, gdy w trasie złapie się gumę i trzeba wymienić koło na zapasowe. "Często łapiemy gumę w okolicznościach, w których nie znajdziemy tuż obok zakładu wulkanizacyjnego i nie możemy poprosić o natychmiastową pomoc. W tej sytuacji bardzo przydaje się umiejętność wymiany koła - powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

"Ta wiedza przyda się przede wszystkim do tego, aby bezpiecznie dojechać do najbliższego punktu wulkanizacji oraz aby nie stwarzać zagrożenia na drodze". Tymczasem badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że ponad połowa tamtejszych kierowców nie potrafiłaby wymienić koła (według dailymail.co.uk).  

Takie rzeczy trzeba wiedzieć
O ile można jeszcze zrozumieć, że wymiana koła przysparza wielu kierowcom problemów, o tyle zaskakujące jest, że statystycznie 1 na 5 użytkowników nie wie jak otworzyć maskę samochodu. 1 na 3 nie potrafiłby sprawdzić ciśnienia w oponach, a ponad połowa nie wie jak wyregulować wysokość kierownicy.

"Znajomość swojego samochodu często bywa kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Jeśli nie potrafimy sprawdzić ciśnienia w oponach, ryzykujemy złapaniem gumy. A co za tym idzie, w przypadku nieumiejętności wymiany koła blokujemy przejazd innym kierowcom i powodujemy korek. Wówczas pojawiają się nerwy i większe ryzyko stłuczki - przestrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.  

O co tu chodzi?
Wielu zmotoryzowanych ma także problemy ze zlokalizowaniem włącznika świateł przeciwmgłowych oraz ze zrozumieniem sygnalizacji świateł ostrzegawczych na desce rozdzielczej. Problem z włączeniem świateł miałoby 3 na 10 kierowców, natomiast kontrolki ostrzegające o awarii zrozumiałoby tylko 6 z 10 ankietowanych (według mirror.co.uk).

"Nieznajomość oznaczeń alarmowych na desce rozdzielczej prowadzi z jednej strony do uszkodzenia auta, z drugiej podnosi ryzyko niebezpiecznych sytuacji, wynikających ze złego stanu technicznego samochodu - podsumowują trenerzy.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane