/  / Dwa razy na księżyc i z powrotem

Dwa razy na księżyc i z powrotem

SJR|
null
© Renault
null

Ile czasu zajmuje Ci znalezienie miejsca do zaparkowania w centrum miasta? Aż 42% Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie zorganizowanej przez Szkołę Jazdy Renault i serwis Motoryzacja w portalu Interia.pl przyznało, że zajmuje im to około 15 minut, a 21%, że 30 minut lub więcej.

Profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeliczył na podstawie badania przeprowadzonego w jednej z dzielnic Los Angeles, że gdyby zsumować drogę, jaką kierowcy pokonali tam w ciągu roku w poszukiwaniu miejsca parkingowego, to odpowiada ona czterem podróżom na Księżyc.

"Dużą część ruchu ulicznego w centralnych częściach miast tworzą kierowcy jeżdżący w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania. Czasami lepiej zaparkować dalej od docelowego miejsca i zrobić sobie krótki spacer niż tracić czas i pieniądze, gdyż spalamy wtedy sporo paliwa na jeżdżenie w kółko - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Tylko 37% biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że znajduje miejsce do parkowania w ciągu 5 minut. Gdy bardzo nam zależy na zaparkowaniu w określonej okolicy, najlepiej wybrać się tam wcześnie rano, gdy ruch jest jeszcze mniejszy.

"Warto tez rozważyć łączenie środków transportu i np. pozostawić samochód poza płatną strefą parkowania, a do centrum dojechać metrem. Atrakcyjnym rozwiązaniem może być także tzw. carpooling, czyli np. umówienie się z sąsiadem na dojazd do pracy jednym samochodem. Natomiast zupełnie nowe możliwości stwarzają środki transportu, takie jak samochody elektryczne. Wiele miast wprowadza specjalne miejsca parkingowe, gdzie takie auta będą nie tylko miały zarezerwowane miejsca, ale jeszcze dodatkowo parkowały za darmo. To benefity za brak emisji spalin i brak hałasu - dodaje Zbigniew Weseli.

Gdy jednak jesteśmy w centrum i jeździmy w poszukiwaniu miejsca, trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą:
- należy poruszać się w sposób płynny, unikać ciągłego zatrzymywania się i ruszania, które może nie tylko wpłynąć na większe zużycie paliwa, ale także irytować kierowców jadących za nami;
- zachować spokój, kierowca już po kilkunastu minutach poszukiwania miejsca może zacząć zachowywać się w sposób agresywny, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze;
- nigdy nie zostawiać samochodu w miejscu, w którym utrudnimy ruch innym samochodom lub pieszym albo w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane