/  / Drożej, ale tylko przez chwilę?

Drożej, ale tylko przez chwilę?

E-petrol.pl|

Ceny paliw ruszyły w górę i w mijającym tygodniu solidarnie drożały zarówno 95-oktanowa benzyna i olej napędowy. Styczniowe osłabienie złotówki znalazło swoje przełożenie na sytuację na stacjach paliw w Polsce. Nasza waluta odrabia jednak straty, co przy cenach ropy utrzymujących się poniżej poziomu 108 dolarów, oddala groźbę dalszego wzrostu cen.

Początek lutego w krajowych rafineriach stał pod znakiem spadku cen paliw. Średnia cena benzyn bezołowiowej 95 w hurcie wynosi dzisiaj 4147,70 PLN/metr sześc. i jest o 23,90 PLN niższa niż w ostatnim dniu stycznia. Nieznacznie większy spadek dotknął notowania oleju napędowego, które są 34,30 PLN poniżej poziomu notowanego na koniec poprzedniego miesiąca. Średnio za metr sześcienny diesla płaci się dzisiaj na rynku hurtowym 4196,30 PLN.

Obniżki w rafineriach z pewnością cieszą, ale warto pamiętać, że hurtowe ceny paliw są dzisiaj o około 100 złotych wyższe niż tegoroczne minima notowane jeszcze kilka tygodni temu.

Na stacjach odczuwalnie drożej
Dla kierowców, przyzwyczajonych w ostatnim czasie do systematycznie spadających cen paliw, obecne zmiany na stacjach mogły być małym szokiem. Średnie ceny na rynku detalicznym wzrosły o 3-4 grosze, ale były stacje, na których można było zauważyć skokowe podwyżki o dużo większej skali. W mijającym tygodniu 95-oktanowa odmiana benzyny podrożała średnio o 4 grosze do poziomu 5,33 PLN/l. Cena oleju napędowego wzrosła o 3 grosze i średnio za litr tego paliwa w tym tygodniu płacimy 5,37 PLN. Na poziomie 2,67 PLN/l utrzymała się średnia cena autogazu.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane