/  / Diesel cały czas tańszy od benzyny

Diesel cały czas tańszy od benzyny

e-petrol|

W mijającym tygodniu na stacjach obserwowaliśmy stabilizację cen paliw. Słabnąca w relacji do dolara złotówka nie pozwoliła na kontynuację przeceny, ale nawet bez dalszych obniżek koszty tankowania są zauważalnie niższe niż przed rokiem.

Obniżki w hurcie
W hurtowych cennikach rafinerii w ostatnich dniach notowaliśmy systematyczny spadek cen.  Obserwowana do wczoraj stabilizacja notowań złotówki, przy jednoczesnej przecenie na rynku naftowym, przełożyła się na obniżkę cen benzyny bezołowiowej, która w porównaniu z poprzednim piątkiem potaniała o 66,80 PLN i dzisiaj metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio w hurcie 3381,60 PLN. Jeszcze wyraźniej, bo aż o 88 złotych, spadły hurtowe ceny oleju napędowego, który kosztuje obecnie 3288,00 PLN/metr sześc.

W cennikach krajowych rafinerii w oczy rzuca się nietypowa - jak na tę porę roku - relacja cenowa benzyny i diesla. Tańszy olej napędowy, to głównie wynik sytuacji na europejskim rynku paliw, na którym konkurencję zaostrzają dostawy diesla z Rosji czy Bliskiego Wschodu.

Stabilizacja na stacjach
Wahania cen paliw na rynku detalicznym były w ostatnich dniach niewielkie. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się cena 95-oktanowej benzyny, która średnio wynosi 4,37 PLN/l. O grosz podrożał olej napędowy i litr tego paliwa kosztuje średnio 4,30 PLN. Podwyżkową serię przerwał w końcu autogaz, który potaniał o grosz, a średnia cena tego paliwa w tym tygodniu to 2,11 PLN/l.

Według prognoz e-petrol.pl w przyszłym  tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 będziemy średnio płacić 4,33-4,42 PLN/l. Przedział cenowy dla oleju napędowego to 4,23-4,32 PLN/l a dla autogazu 2,05-2,12 PLN/l.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane