/  / Dane pojazdów dostępne on-line

Dane pojazdów dostępne on-line

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych|
null
null

Historia Pojazdu oraz Bezpieczny Autobus to nazwy dwóch nowych e-usług uruchomionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pozwolą one sprawdzić on-line samochody oraz autobusy. Obie usługi są bezpłatne.

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. W dokonaniu lepszego wyboru pomoże bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej można sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce. Usługa skierowana jest głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane auta, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.
Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:
•    czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
•    czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),
•    jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
•    dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
•    liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
•    oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Informacje o pojeździe pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl:
•    unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
•    datę pierwszej rejestracji pojazdu,
•    numer rejestracyjny.

W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach. Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne.

Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwala sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz czy posiada ważne badanie techniczne. Dowiemy się jaka jest liczba miejsc i masa pojazdu, a także, czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane