/  / Dalszy ciąg stabilnych cen

Dalszy ciąg stabilnych cen

e-petrol.pl|

W tym tygodniu ceny paliw są właściwie niezmienione w porównaniu z ubiegłym notowaniem. Warto jednak pochylić się nad specyfiką okresu wakacyjnego na polskich stacjach paliw w 2012 roku. Odbiega on bowiem od układu, jaki obserwowaliśmy przed rokiem.

Średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach wynosi obecnie 5,64 zł/l, czyli o 1 grosz więcej niż przed tygodniem. Tego rodzaju ruch jest jednocześnie powrotem do pułapu sprzed dwóch tygodni. W tym czasie olej napędowy powtarza wynik wynoszący 5,57 zł/l. Dynamika zatem – co widać – jest stosunkowo niewielka. Podobnie ma się rzecz z autogazem –gdzie cena wynosi 2,73 zł/l, o grosz mniej niż przed tygodniem.

Mniejszą dynamiką daje się stwierdzić chociażby w porównaniu z ubiegłymi wakacjami. Dość porównać, że na przestrzeni kilku letnich tygodni (od początku lipca do drugiego tygodnia sierpnia) cena w 2011 wzrosła o 0,22 zł za litr benzyny (czyli około 4,4 proc.) i 0,16 zł za litr oleju napędowego (nieco powyżej 3 proc.). W roku bieżącym wzrost dla benzyny to 1 grosz na litrze (niecałe 0,1 proc.) czy 3 grosze dla litra oleju napędowego (około 0,5 proc.). Przed rokiem w okresie wakacyjnym autogaz nie zmienił swej ceny, zaś w tym roku potaniał o ponad 2 proc.

Jeśli chodzi o statystykę cen w województwach – najtaniej nadal wypada Górny Śląsk z ceną 5,59 zł za litr Pb95, a także 5,53 zł za litr diesla (ON kosztuje 5,53 zł/l również w województwie łódzkim). Najdrożej za litr obu podstawowych paliw płacą mieszkańcy Podkarpacia. Za Pb95 płaci się tam 5,72 zł/l, a za litr oleju – 5,68 zł. W przypadku LPG najtańsze również jest województwo łódzkie z ceną średnią 2,66 zł/l, zaś najdroższe – Pomorze Zachodnie (2,79 zł/l).

Najtańszymi stolicami wojewódzkimi są w tym tygodniu Katowice i Łódź. W Katowicach cena litra Pb95 wynosi 5,57 zł. W Łodzi zaś za litr ON trzeba zapłacić 5,50 zł/l. Najwyższe ceny średnie mamy w Szczecinie – litr Pb95 kosztuje tam 5,77 zł/l, a litr ON – 5,71 zł/l.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane