/  / Czysta szyba w Volvo XC90

Czysta szyba w Volvo XC90

null
© Bosch
nullnull

W standardowym wyposażeniu Volvo XC90 nowej generacji znajdą się ramiona wycieraczek Bosch Jet Wiper. Urządzenie ma wbudowaną dyszę spryskiwacza, co bardzo poprawia precyzję dozowania płynu.

Elementem standardowego wyposażenia w nowym Volvo XC90 będą ramiona wycieraczek Bosch Jet Wiper, które dzięki sterowaniu połączonemu z dyszami natryskowymi (są one zintegrowane bezpośrednio z ramieniem wycieraczki, a nie umieszczone na masce silnika – jak to ma miejsce normalnie) dostarczają równomiernie płyn ze spryskiwacza na pióra wycieraczek. To rozwiązanie sprawia, że szyba przednia jest czyszczona na całej długości piór.

"Ramię wycieraczki Jet Wiper podaje odpowiednią ilość płynu ze spryskiwacza dokładnie tam, gdzie jest potrzebny - podkreśla Bernhard Straub, prezes działu Bosch Electrical Drives. "Zalety tego systemu są takie, że widoczność kierowcy nie jest ograniczona przez mgłę natryskową, a zużycie płynu myjącego jest mniejsze aż o 50% – nie jest on rozpraszany poza szybę, na maskę i na dach".

Aby osiągnąć najlepszy efekt czyszczenia, natrysk płynu ma miejsce tylko wtedy, gdy ramię wycieraczki porusza się w górę. W ten sposób płyn jest od razu przejmowany przez oba pióra wycieraczek Aerotwin i rozprowadzany na całej powierzchni szyby.

"System Bosch zapewnia więc optymalne czyszczenie wzdłuż całego pióra wycieraczki - mówi Bernhard Straub. "Gwarantuje to również czyste pole widzenia przed kamerą systemów wspomagania kierowcy, która jest zwykle umieszczona na tej samej wysokości co wewnętrzne lusterko wsteczne".

Prędkość jazdy nie przeszkadza
Końcowy wynik czyszczenia jest niezależny od prędkości jazdy samochodem. Jest to kolejna różnica w działaniu technologii Jet Wiper a konwencjonalnymi układami wycieraczek, gdzie płyn jest natryskiwany z dysz umieszczonych na masce silnika, a elementy te projektuje się dla określonej prędkości auta (wraz ze wzrostem prędkości przepływ powietrza zmienia kierunek rozpylania – co oznacza, że mniej płynu jest natryskiwane na obszar pracy wycieraczek i efekt czyszczenia może być gorszy).

W przypadku ramion Jet Wiper pęd powietrza nie ma praktycznie żadnego znaczenia, ponieważ elementy dysz są montowane bezpośrednio nad ramieniem wycieraczki.

Dysze natryskowe są wyposażone w zaworki, które otwierają się, kiedy kierowca włączy spryskwiacz. Ponadto zamykają się one zaraz po wyłączeniu procesu natrysku. Oznacza to, że płyn nie skapuje i wystarczy tylko jeden ruch wycieraczek.

W zimie dysze są podgrzewane, dzięki czemu są gotowe do użycia nawet w najgorszych warunkach pogodowych.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane