/  / Czym grozi jazda z pijanym kierowcą?

Czym grozi jazda z pijanym kierowcą?

null
© Accident Exchange
null

Pasażer podróżujący z pijanym kierowcą ryzykuje w razie wypadku nawet o 70% niższe odszkodowanie – wynika z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.


"Gdy pasażer wsiada  do samochodu z nietrzeźwym kierowcą, często wcześniej pijąc z nim alkohol, to bierze na siebie nie tylko moralną współodpowiedzialność za ewentualny wypadek, ale również zgadza się na poniesienie finansowych konsekwencji związanych z własną szkodą - podkreśla Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Według danych UFG zebranych na podstawie prawomocnych wyroków sądowych z okresu październik 2014-październik 2015, osoba ubiegająca się o odszkodowanie w wyniku wypadku drogowego powinna liczyć się z tym, że wysokość przyznanego świadczenia może zostać zmniejszona o 30 do nawet 70%, jeśli zostanie stwierdzone, że poszkodowany pił wcześniej alkohol z kierowcą, a następnie podróżował z nim samochodem.

Pasażer mądry przed szkodą
"Każdy pasażer zawsze sam decyduje o jeździe z nietrzeźwym kierowcą, a tą swoją decyzją często wpływa na zachowanie kierującego i jego rezygnację lub podjęcie kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Pasażer musi więc wiedzieć i pamiętać o tym, że wsiadając do samochodu z pijanym kierowcą przyzwala na narażenie życia i zdrowia wszystkich użytkowników drogi, w tym i kierującego i siebie samego. Musi też mieć świadomość, że jego krzywda w ewentualnym wypadku (nawet ta największa) nigdy w takiej sytuacji nie będzie w pełni zrekompensowana - podkreśla Sława Cwalińska Weychert z UFG.

Zmniejszenie wypłacanego odszkodowania nie powinno więc stanowić żadnego zaskoczenia dla tej grupy poszkodowanych. Niestety, w wielu przypadkach zgłaszający swoje roszczenia – zwłaszcza za pośrednictwem kancelarii odszkodowawczych – nie są świadomi, że ich przyczynienie się do zaistnienia szkody będzie odpowiednio odzwierciedlone w odszkodowaniu.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane