/  / Czy pojawi się Lexus SUV z dieslem?

Czy pojawi się Lexus SUV z dieslem?

null
© Lexus
null

Od ponad ćwierć wieku Lexus produkuje samochody z silnikami benzynowymi i napędem hybrydowym, lecz jak dotąd żaden SUV tej marki nie był dostępny z dieslem. Pora na zmiany?

W wywiadzie dla australijskiego portalu CarAdvice główny projektant Lexusa RX – Takayuki Katsuda – potwierdził, że w zespole rozważano diesla jako jeden z wariantów napędu i takie analizy prowadzone są nieustannie. Od dekady jednak głównym kierunkiem rozwoju w Lexusie pozostaje połączenie napędu spalinowego i elektrycznego, czyli technologia hybrydowa.

Z drugiej strony Toyota – macierzysty koncern Lexusa – ma w ofercie szereg silników wysokoprężnych: od montowanej w RAV4 jednostki 2.2, przez napędzający Hiluxa czterocylindrowy silnik o pojemności 2,4 litra, po 4,5-litrową widlastą ósemkę z Land Cruisera. W razie potrzeby z dostępem do sprawdzonej technologii Lexus nie miałby więc problemów.

Jak mówił w wywiadzie dla portalu Drive szef Lexus Australia, na tamtejszym rynku jest spore zainteresowanie dieslowską wersją modelu LX – dostępnej na wybranych rynkach poza Europą luksusowej terenówki z benzynowym silnikiem V8 o pojemności 5,7 litra i mocy 383 KM. Australijski oddział firmy zgłaszał zresztą to zapotrzebowanie centrali w Japonii.

Potencjalnie Lexus LX mógłby zostać wyposażony w znanego z Land Cruisera 4,5-litrowego turbodiesla o mocy 261 KM. Potwierdzeniem takiej koncepcji byłby fakt zarejestrowania przez Lexusa w Australii znaku handlowego "LX 450d".

Niemniej ewentualna wersja z silnikiem wysokoprężnym byłaby raczej specyficznym wariantem, dostępnym tylko na Antypodach. Szef Lexus Australia podkreśla, że strategia firmy związana jest z hybrydami. Choć z drugiej strony, są jednak na świecie miejsca, gdzie łatwiej o olej napędowy niż o benzynę.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane