/  / Czy parkowanie sprawia Ci trudności?

Czy parkowanie sprawia Ci trudności?

Ford|
null
© Ford
nullnullnullnullnullnull

Jak wynika z przeprowadzonej ostatnio ankiety, 60% mężczyzn jest zdania, że mężczyźni-kierowcy potrafią lepiej niż kobiety zaparkować samochód w wyznaczonym miejscu. Taką opinię podziela również 40% kobiet.

Jak wynika z przeprowadzonej ostatnio w Niemczech ankiety, 60% mężczyzn jest zdania, że mężczyźni-kierowcy potrafią lepiej niż kobiety zaparkować samochód w wyznaczonym miejscu wzdłuż krawężnika. Taką opinię podziela również 40% kobiet.

Natomiast tylko 4% mężczyzn oraz 25% kobiet biorących udział w badaniu przyznało, że manewr ten kobiety wykonują zazwyczaj lepiej.

Brak jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie udzieliło jednak aż 36% mężczyzn i 35% kobiet.

Jak wynika również z ankiety, około 25% pytanych kierowców potrzebuje więcej niż jednej próby, aby móc właściwie zaparkować swoje auto. Co ciekawe, dla 2% niemieckich kierowców (mężczyźni) parkowanie stanowi źródło stresu; w przypadku kobiet jest to około 4%.

Bez względu jednak na płeć i doświadczenie kierującego, dużą pomocą podczas wykonywania manewru parkowania może okazać się wspomagający pracę kierowcy system, który oferuje np. model Ford Focus nowej generacji. Ta zaawansowana funkcja w sposób automatyczny naprowadza samochód na miejsce parkowania wzdłuż krawężnika. Urządzenie wykorzystuje dwa czujniki ultradźwiękowe (po jednym z każdego boku pojazdu) do wyszukiwania odpowiednio dużej luki między zaparkowanymi pojazdami.

Naprowadzanie podczas parkowania jest na tyle precyzyjne, że do zaparkowania auta wystarczy luka zaledwie większa o 20% niż całkowita długość samochodu.

Kiedy już urządzenie znajdzie odpowiednią lukę, kierowca otrzymuje odpowiednią informację, a na wyświetlaczu na centralnej konsoli pojawiają się wyraźne wskazówki tekstowe i graficzne. Kierowca operuje pedałem gazu i pedałem hamulca, włączając odpowiednie biegi do jazdy do przodu lub wstecz, zaś system w pełni automatycznie obraca kierownicą.

Manewry towarzyszące parkowaniu można wykonywać z prędkością nieprzekraczającą 10 km/h.

Standardowe czujniki parkowania z przodu i z tyłu emitują typowe sygnały dźwiękowe, ułatwiając kierowcy prawidłową ocenę odległości od zaparkowanych pojazdów. Aby ułatwić precyzyjne parkowanie w ciasnych lukach, urządzenie nakazuje kilka manewrów do przodu i do tyłu, aż samochód ustawi się idealnie w luce.

Czekamy na Wasze opinie w komentarzach i na forum dyskusyjnym.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane