/  / Czy nowy Fiat 124 Spider zdobędzie serca Amerykanów?

Czy nowy Fiat 124 Spider zdobędzie serca Amerykanów?

null
© FIAT
null

Nowy samochód sportowy Fiata – stworzony wspólnie z Mazdą – pojawi się na rynku w USA latem przyszłego roku. Czy osiągnie taki sukces, jak jego poprzednik?

Miejscem światowej premiery nowego Fiata 124 Spider były targi motoryzacyjne w Los Angeles. Premiera rynkowa roadstera szykuje się za Oceanem latem przyszłego roku.

Tylnonapędowy Spider stanie się już czwartym modelem Fiata, jaki będą mogli kupić w swoich salonach klienci w USA. Pozostałe trzy to "pięćsetka", 500L oraz crossover 500X.

Krewniak nowego MX-5
Nowe wcielenie modelu Fiat 124 Spider powstało wspólnie z japońską Mazdą. Firma z Hiroszimy tą samą konstrukcję wykorzystała do zaprojektowania MX-5 kolejnej generacji.

Roadster firmowany logiem włoskiej marki oferować będzie turbodoładowany motor 1.4 MultiAir w zestawieniu ze skrzynią manualną o sześciu przełożeniach lub z "automatem". Z silnika da się wycisnąć moc maksymalnie 140 koni oraz do 240 Nm momentu obrotowego.

Swoją nazwą Fiat 124 Spider nawiązuje do poprzednika, który ujrzał światło dzienne w listopadzie 1966 roku – podczas targów motoryzacyjnych w Turynie. Auto pomogła zaprojektować i wdrożyła do produkcji firma Pininfarina. W roku 1968 pierwszy egzemplarz Spidera znalazł nabywcę na rynku amerykańskim.Najlepiej sprzedający się Fiat w USA
Amerykanie oszaleli zarówno na punkcie proporcji i typowo włoskiego stylu Spidera, jak i na punkcie dachu, który łatwo i szybko można było otworzyć bezpośrednio z fotela kierowcy. Design Fiata 124 tak bardzo spodobał się klientom, że w ciągu 19 lat produkcji samochód nie został nigdy całkowicie przeprojektowany i do tej pory uchodzi za jeden z największych sukcesów handlowych biura projektowego Pininfariny.

W samych Stanach Zjednoczonych – od roku 1968 do 1985 – sprzedano łącznie ponad 170 000 Spiderów. To odpowiada prawie 75% całej produkcji tego modelu.

Warto zauważyć, że po dziś dzień jeździ jeszcze prawie 8 000 Spiderów z amerykańską rejestracją.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane