/  / Czekamy niecierpliwie na nowego Smarta

Czekamy niecierpliwie na nowego Smarta

smart|
null
© smart
nullnullnullnullnullnullnull

Koncepcyjny Smart Fourjoy zapowiada nową generację samochodu i dowodzi, że świat aut tej marki nie ogranicza się wyłącznie do modeli z dwoma fotelami. Premiera prototypu odbędzie się podczas najbliższych targów we Frankfurcie.

Bez drzwi, bez tylnej szyby, bez dachu na głową. Smart Fourjoy rezygnuje ze zbędnego balastu, a mijanym przechodniom i pasażerom innych aut pozwala zaglądać do futurystycznie zaprojektowanej kabiny.

Czteroosobowy prototyp wyróżnia typowa dla aut tej marki, nieoceniona w dużych miastach zwrotność. Jego nadwozie ma niewielkie wymiary (długość/szerokość/wysokość: 3494/1978/1494 mm), a średnica zawracania wynosi zaledwie 9,1 m.

"Koncepcyjnego Smarta Fourjoy wiele łączy z naszym nowym, czteroosobowym modelem, który zadebiutuje pod koniec 2014 roku - zdradza Annette Winkler, szefowa marki. "Swoje geny model dzieli także z oryginalnym Smartem. Charakterystyczna, "smartowa" sylwetka z zepchniętymi do narożników nadwozia kołami ma krótkie zwisy i tylne lampy zintegrowane z tridionem. A dzięki nowoczesnej jednostce elektrycznej o mocy 55 kW lokalnie bezemisyjny Fourjoy rusza spod świateł bez cienia zwłoki".

Nowości SUV prosto z Frankfurtu

"Prototyp Fourjoy to wstęp do kolejnej ery projektowania Smarta - dodaje od siebie Gorden Wagener, szef designu w koncernie Daimler AG. Liczne detale nawiązują do poprzednich prototypów, takich jak For-us (Detroit 2012) i Forstars (Paryż 2012).

Nowa twarz Smarta, uśmiechnięta i pewna siebie, sąsiaduje z tridionem z polerowanego aluminium. Lustrzane powierzchnie podkreślają ekskluzywny charakter modelu, podobnie jak LED-owe oświetlenie.Chłodną mieszanka bieli i srebra uzupełniają przeźroczyste owiewki nawiązujące odcieniem do czapeczek tenisowych używanych w latach 90-tych.

Futurystyczna kabina dla czworga
Brak drzwi, tylnej szyby czy panelu dachowego sprawia, że Smart Fourjoy jeszcze bardziej integruje się z miejską tkanką. Odkryte wnętrze umeblowano dwoma futurystycznymi fotelami i tylną kanapą utrzymaną w tym samym stylu. Ich organiczna forma przypomina nowoczesne meble wypoczynkowe, a turkusowe akcenty nawiązują do koloru owiewek karoserii.

Biała tapicerka kontrastuje z ciemną podłogą i grafitowymi obudowami siedzeń. W efekcie zdają się one unosić nad ziemią. Wrażenie głębi podkreśla deska rozdzielcza z podświetlanym panelem pokrytym trójwymiarową grafiką. I tu nie zabrakło odniesień do oryginalnego Smarta: wystarczy rzut oka na jednoramienną kierownicę i okrągły prędkościomierz. Dwie stacje dokujące dla smartfonów zapewniają łączność z pokładowymi multimediami wszystkim podróżującym.

Bezemisyjna przyjemność z jazdy
Zabudowany w tylnej części samochodu napęd elektryczny bazuje na tym stosowanym w aktualnej generacji Smarta Fortwo Electric Drive i składa się z jednostki o mocy 55 kW oraz akumulatorów o pojemności 17,6 kWh.

Ich pełne ładowanie z domowego gniazdka trwa maksymalnie 7 godzin. Przy użyciu Wallboxa lub publicznej stacji ładowania oraz ładowarki pokładowej o mocy 22 kW i odpowiedniego kabla czas ten spada do niecałej godziny.

Elektryczne deskorolki
Na wyposażeniu Smarta Fourjoy znalazły się dwie deskorolki z napędem elektrycznym, pozwalające pokonać niewielki dystans bez emitowania szkodliwych substancji. Dodatkowo, pod tylnymi fotelami wygospodarowano miejsce na kaski ochronne z dołączanymi kamerami HD.

Filmami nagranymi podczas jazdy deskorolką można się później podzielić z przyjaciółmi lub opublikować je na portalu społecznościowym.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane