/  / Czekając na nową Vitarę

NOWOŚĆ | Czekając na nową Vitarę

IBRM SAMAR (Rafał Żaglewski)|
null
© Suzuki
null

Suzuki przebudowuje ofertę i stawia na nowości. Z jednej strony modele Japończyków mają być modne i atrakcyjne dla oka – jak nowa Vitara, a z drugiej nie zabraknie propozycji dla klientów, którzy kierują się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

W Suzuki dużo się obecnie dzieje. Marka z Kraju Kwitnącej Wiśni przechodzi teraz program modernizacji gamy. Jakiś czas temu z polskiej oferty zniknął model Suzuki Kizashi. Jak potwierdzają oficjalne źródła, wkrótce zostanie też wycofana Grand Vitara – czyli prawdziwy rynkowy weteran.

W aktualnej ofercie Suzuki na polskim rynku pozostaną natomiast modele Celerio, Swift, SX4 S-Cross, Jimny, a już wkrótce dołączy Vitara – jako następca dla "zwykłego" SX4 (siostrzana konstrukcja dzielona z Fiatem Sedici). Dla niewtajemniczonych przypomnijmy, że Celerio to praktyczny model miejski oferujący według normy VDA bagażnik o pojemności 240 litrów. Jedyną dostępną aktualnie wersją napędową jest benzynowiec 1.0, który współpracując z mechaniczną skrzynią 5-biegową generuje moc maksymalnie 68 koni.

Suzuki wraca do nazwy Vitara
W ślad za Suzuki Celerio – debiutującym na rynku polskim pod koniec ubiegłego roku – kolejną nowością marki będzie miejska "terenówka" o nazwie Vitara, mierząca 4175 mm długości. Specjaliści od marketingu postanowili sięgnąć w tym wypadku do nazwy, która klientom dobrze się kojarzy (Vitara pierwszej generacji zadebiutowała w roku 1988 jako trzydrzwiowy model zbudowany na konstrukcji ramowej).

Vitara w nowym wcieleniu będzie pozycjonowana poniżej Suzuki SX4 S-Cross. W przeciwieństwie do poprzednika sprzed ponad 20 lat ma zdecydowanie mniej pudełkowaty kształt, a w stylizacji nadwozia łatwo dopatrzyć się elementów inspirowanych jakże modnym obecnie segmentem crossoverów.

Na liście dostępnych jednostek napędowych przygotowano dwie propozycje. Nową Vitarą będzie można wyjechać z salonu w wersji napędzanej silnikiem benzynowym 1.6 (120 KM; 156 Nm) lub też 120-konnym dieslem 1.6 (320 Nm). Benzynowca będzie można sparować z 5-biegową skrzynią manualną lub z 6-stopniowym automatem, natomiast motor wysokoprężny występuje w konfiguracji z przekładnią ręczną o 6 przełożeniach.

Na liście wyposażenia pojawi się ponadto poprawiający trakcję napęd na cztery koła Allgrip, który oferuje cztery tryby pracy: Auto, Sport, Snow oraz Lock.


Jakie ceny w Polsce?
Ogłoszenia cen dla nowej Vitary – wytwarzanej w fabryce Suzuki na Węgrzech – spodziewamy się na przełomie lutego i marca. Według wiarygodnych źródeł, wersja bazowa napędzana silnikiem benzynowym powinna kosztować między 60 000 a 65 000 złotych.

Jak wynika z doniesień zagranicznej prasy branżowej, marka Suzuki szykuje już kolejne nowości. Ponoć z okazji marcowej wystawy Genewa 2015 światło dzienne ujrzy kolejny samochód z segmentu B – jednak nieco większy niż Swift i o wyższych walorach praktycznych.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane