/  / Co najlepiej sprzedaje się na Węgrzech

Co najlepiej sprzedaje się na Węgrzech

null
© Skoda
null

Octavia to model, który zdążył się już zadomowić w czołówce najchętniej kupowanych "osobówek" w Polsce. Czy podobnie jest z rynkiem węgierskim, który wprawdzie do największych w Europie nie należy, ale który ma coraz większe znaczenie jako miejsce produkcji samochodów oraz komponentów?

Według danych firmy Datahouse, która na bieżąco monitoruje rynek nowych pojazdów na Węgrzech, najchętniej kupowanym samochodem osobowym nad Balatonem jest aktualnie Skoda Octavia. "Czeszka" uzyskała w okresie styczeń-maj łączną sprzedaż na poziomie ponad 1 800 egzemplarzy, notując wzrost o dynamice ponad 58,8%.

Dodajmy, że Octavia to nie jedyny reprezentant marki Skoda na węgierskiej liście TOP-10: na miejscu ósmym plasuje się bowiem Skoda Rapid, która dzięki wynikowi na poziomie prawie 580 egzemplarzy jest jednocześnie piątą siłą w klasie niższej-średniej.

Za wyjątkiem Octavii żadnemu innemu modelowi na rynku węgierskim nie udało się w okresie styczeń-maj osiągnąć skumulowanej sprzedaży na poziomie 1 000 egzemplarzy. Najbliżej tego wyczynu były dwa samochody: Ford Focus (miejsce drugie; 950 egzemplarzy) oraz Opel Astra (miejsce trzecie; 900 egzemplarzy).

Top modele w Polsce maj 2014

Natomiast na pozycji czwartej rankingu plasuje się Volkswagen Golf. Ten aktualnie najchętniej kupowany w Europie samochód zyskał na Węgrzech uznanie prawie 800 klientów. Oczko niżej plasuje się zaś wytwarzany na Węgrzech model Suzuki Swift (760 egzemplarzy). Jednocześnie Swift to aktualny lider popularności wśród samochodów małych/segment B.

W klasie SUV zdecydowanym liderem jest zaś Dacia Duster (miejsce szóste w klasyfikacji łącznej). Ta wytwarzana w Rumunii terenówka dzięki ponad 700 sprzedanym egzemplarzom ma zdecydowaną przewagę nad konkurencją. Drugi w segmencie jest aktualnie Opel Antara, który uzyskał wynik około 420 sztuk.

Zestawienie TOP-10 najchętniej kupowanych modeli osobowych na Węgrzech zamyka natomiast Ford Mondeo (520 egzemplarzy). Auto z błękitnym owalem na masce jednocześnie wiedzie prym w klasie wyższej-średniej.

W sumie zarejestrowano na rynku węgierskim ponad 26 700 nowych samochodów osobowych wobec prawie 22 200 sztuk w okresie styczeń-maj roku ubiegłego.


Autor: Rafał Żaglewski
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane