/  / Citroen C4 Cactus: Siła prostoty

Citroen C4 Cactus: Siła prostoty

null
© Citroen
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Citroen C4 Cactus to nowy model SUV, który w drugiej połowie roku pojawi się na polskim rynku. Samochód zaprojektowano w sposób bardzo odważny, zgodnie z tradycjami francuskiej marki, która zyskała rozgłos dzięki tak kultowym konstrukcjom sprzed lat jak np. Citroen 2CV czy limuzyna DS.

Podczas prac nad modelem Citroen C4 Cactus chciano stworzyć samochód, który z jednej strony będzie na miarę oczekiwań klientów przyzwyczajonych do nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań, ale z drugiej strony zachowa w sobie dużo prostoty, funkcjonalności oraz łatwości obsługi. W kabinie pasażerskiej postanowiono zrezygnować z tych elementów, które są zbędne i ograniczają komfort, a wybrano te, które są praktyczne i tworzą bardziej przyjazną atmosferę. Przykłady?

Weźmy chociażby szerokie siedziska dla kierowcy i pasażera z przodu. Zostały one zaprojektowane w stylu sofy. Sprawiają wrażenie, jakby przeniesiono je z pokoju gościnnego, a nie jako element normalnie kojarzony z samochodem.

Kolejny przykład: Citroen C4 Cactus jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera, którą zainstalowano w dachu (marka nazywa to rozwiązanie "Airbag in Roof"). Dzięki takiemu układowi udało się wygospodarować więcej przestrzeni dla pasażera oraz pojemniejsze schowki.

Aby deska rozdzielcza nie przytłaczała użytkownika zbyt dużą ilością przycisków, Francuzi zdecydowali się zlikwidować wiele przełączników na rzecz dotykowego ekranu 7-calowego, dostępnego w standardzie. Zapewnia on dostęp do wszystkich funkcji (klimatyzacja, multimedia, nawigacja, telefon, usługi internetowe oraz systemy wspomagające prowadzenie pojazdu). Urządzenie znajduje się na konsoli centralnej w zasięgu rąk kierowcy.

Ważnym zagadnieniem podczas prac nad nowym Citroenem była chęć znaczącego obniżenia kosztów użytkowania samochodu. Składa się na to nie tylko redukcja zużycia paliwa (np. poprzez "odchudzenie" samochodu o 200 kg w porównaniu do odmiany C4 hatchback), ale również zastosowanie tak sprytnego rozwiązania jak łatwo wymienialne elementy karoserii wykonane z tworzywa sztucznego, które marka nazwała z języka angielskiego jako Airbumbs.

Elementy Airbumps chronią auto przed drobnymi uszkodzeniami w codziennym użytkowaniu, o której jakże łatwo podczas jazdy zatłoczonymi ulicami miast. Elastyczna warstwa z TPU (termoplastyczny poliuretan) z kapsułami wypełnionymi powietrzem amortyzuje lekkie uderzenia. Airbumps nie wymagają szczególnego utrzymania i bezpośrednio wpływają na koszty ewentualnych napraw.

Co ciekawe, funkcja Airbumps nie sprowadza się tylko do zapewnienia łatwej i taniej eksploatacji samochodu. Airbumps są jednocześnie ważnym elementem podkreślającym styl Citroena. Umożliwiają bowiem spersonalizowanie wybranego egzemplarza C4 Cactusa dzięki możliwości wyboru przez klienta jeden z czterech wersji kolorystycznych (Black, Grey, Dune oraz Chocolate), które łatwo można dopasować do jednego z 10 oferowanych kolorów nadwozia samochodu.


Autor: Rafał Żaglewski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane