/  / Ciężarówka z silnikiem gazowym

Ciężarówka z silnikiem gazowym

Volvo Trucks|
null
© Volvo Trucks
null

Marka Volvo Trucks poszerza swoją ofertę pojazdów w Europie, wprowadzając na rynek model Volvo FE z silnikiem zasilanym metanem (CNG).

Volvo FE CNG (Compressed Natural Gas) opracowano głównie z myślą o zastosowaniach obejmujących krótkie cykle jazdy z częstymi postojami, takich jak wywóz odpadów czy lokalny transport dystrybucyjny. Jest wyposażone w nowy 9-litrowy silnik o zapłonie iskrowym, zasilany sprężonym gazem ziemnym i spełniający normę emisji spalin Euro 6, oraz automatyczną skrzynię biegów. Jednostka rozwija 320 KM mocy i 1356 Nm momentu obrotowego.
 
"Dzięki Volvo FE CNG możemy zaoferować firmom użytkującym swoje pojazdy głównie na obszarach miejskich samochód ciężarowy odznaczający się wyjątkowo małym oddziaływaniem na środowisko naturalne - mówi Christina Eriksson, dyrektor handlowy ds. alternatywnych układów napędowych w Volvo Trucks.

"Wiele miast na świecie poszukuje alternatywy dla pojazdów ciężarowych napędzanych silnikami zasilanymi olejem napędowym. Zwłaszcza w branży zagospodarowania odpadów możliwość korzystania z paliw alternatywnych często jest jednym z warunków zakupu pojazdu".

Spaliny powstające w wyniku spalania metanu są bezwonne i zawierają bardzo mało szkodliwych substancji. Jeżeli stosuje się metan w postaci biogazu (czyli pozyskiwany z surowców organicznych), ogólna emisja dwutlenku węgla może być nawet o 70% mniejsza w porównaniu z pojazdem wyposażonym w konwencjonalny silnik wysokoprężny.

Dzięki automatycznej skrzyni biegów pojazd charakteryzuje się właściwościami jezdnymi nie odstającymi od konwencjonalnego Volvo FE. Automatyczna skrzynia biegów zapewnia również większe przyspieszenie.

"W perspektywie długofalowej metan jako paliwo samochodowe stanie proekologiczną alternatywą dla oleju napędowego. Obecnie działania koncentrują się na współpracy z różnymi organami władzy i firmami z sektora prywatnego w celu wypracowania odpowiednich norm prawnych i warunków sprzyjających upowszechnieniu się tego paliwa - mówi Lars Martensson, dyrektor ds. ochrony środowiska w Volvo Trucks.

Sprzedaż nowego Volvo FE CNG w Europie rozpocznie się w sierpniu, zaś produkcja seryjna – na początku 2015.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane