/  / Ceny paliw spadają

Ceny paliw spadają

Polska Izba Paliwa|
null
© ADAC
null

W tym tygodniu na stacjach benzyna i olej napędowy drożeją 2 gr/l, a autogaz tanieje 1 gr/l. Zważywszy na kierunek zmian cen hurtowych w polskich rafineriach, motywowany wydarzeniami na światowych rynkach surowcowych, zapewne to jeszcze nieostatnia zmiana.

Miażdżąca przewaga podaży nad popytem i umacniający się dolar wywierają coraz większą presję na ruch ceny ropy naftowej. Wg doniesień portalu Upstream.com na zamknięciu ostatniej wrześniowej sesji ropę Brent notowano po 94,59 USD/b – czyli poziomie najniższym od czerwca 2012. Największą dynamikę spadków miał ostatni kwartał: -16%. 1 października Agencja Reuters donosi jednak, że rano cena baryłki Brent rośnie już powyżej 95 USD/b.

Tłumaczy się to reakcji na sygnały świadczące o perspektywach wzrostu na rynku chińskim oraz tradycyjnie wzrastającym na jesieni zapotrzebowaniem na paliwa grzewcze. Dodajmy jednak – nie bez znaczenia jest stanowisko krajów OPEC, które zapowiedziały ograniczenie wydobycia (tj. ograniczenie gwałtownie w ostatnim czasie wrastającej podaży). Nie tyle pod wpływem wizyty Włodzimierza Putina na ostatnim spotkaniu tej organizacji, co w obronie swych własnych interesów, a jak nie od dziś wiadomo 100 USD/b jest dla nich wartością graniczną. Wydaje się, że na europejskich sankcjach wobec Rosji najwięcej zyska Iran, dostawca surowca rafineryjnego, z którym kraje tzw. Zachodu w ostatnim czasie znacznie ociepliły stosunki.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane