/  / Ceny na stacjach ostrożnie zniżkują

Ceny na stacjach ostrożnie zniżkują

E-Petrol.pl|

Patrząc na sytuację na polskim rynku paliw nie można uniknąć wrażenia, że prawdopodobne są dalsze obniżki cen detalicznych. To byłby znakomity prezent w okresie świątecznym, który cechują liczne wyjazdy i podróże.

W przypadku cen w rafineriach mamy do czynienia z niewielkim spadkiem - dotyczy on zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Wprawdzie nie jest on szczególnie imponujący - Pb95 potaniała o ok. 20 zł i kosztuje 4151,10 zł/m sześc. W tym samym czasie diesel zszedł niżej o ok. 17 zł i kosztuje średnio 4249 zl/m sześc. Jedynie olej opałowy w cenach średnich powędrował nieco w górę i kosztuje o 2 zł więcej niż pod koniec ubiegłego tygodnia - 2981,90 zł/m sześc.

W przypadku cen detalicznych możemy również spodziewać się obniżek cen - nasze prognozy na przysżły tydzień to 5,40-5,51 zł/l benzyny bezołowiowej 95 i 5,46-5,59 zł/l oleju napędowego. W przypadku autogazu ceny lokować się będą prawdopodobnie między 2,70 a 2,79 zł/l.

Jedną z przyczyn ewentualnej dalszej obniżki - poza realiami makroekonomicznymi i spadkiem cen hurtowych - mogą w najbliższym czasie być opracowywana obecnie w procesie legislacyjnym zmiana ustawodawcza, która trwale obniży wysokość opłaty interchange, czyli kosztów obsługi płatności kartowych. Ta redukcja będzie ważnym impulsem dla stacji, które w związku z poziomem prowizji ponoszą ogromne koszta, co odbija się na cenach. Planowany termin zmiany to I kwartał nowego roku.

Amerykański problem budżetowy stanowi w ostatnim czasie kluczową i najbardziej kłopotliwą wskazówkę dla rynków międzynarodowych. Chodzi bowiem o to, że choć od dłuższego czasu pojawiają się zapowiedzi, że problem udało się rozwiązać, a konsensus jest coraz bliżej, albo odwrotnie - że czasu coraz mniej, a porozumienia nie widać. Takie doniesienia wprowadzają zamęt, a generalnie sytuacja wygląda już niepokojąco. Jeśli USA miałoby dalej trwać w tej "budżetowej próżni" - z pewnością wpłynęłoby to negatywnie na ceny ropy na giełdach.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane