/  / Cadillac XT5 – Pół SUV, pół kombi

Cadillac XT5 – Pół SUV, pół kombi

null
© Cadillac
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Tak w największym skrócie można scharakteryzować model Cadillac XT5, który w roku przyszłym trafi do salonów sprzedaży w USA. Potwierdzono też premierę w Europie.

Debiut Cadillaca XT5 – jako następcy rynkowego dla modelu SRX – zasługuje naszym zdaniem na uwagę co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to zwiastun całej gamy samochodów typu crossover, które powstaną w ramach ekspansji marki z USA.

Z zapowiedzi koncernu wynika, że docelowo gama crossoverów ze znaczkiem Cadillaca na masce obejmować będzie łącznie 4 modele.

Kuracja odchudzająca
Cadillac XT5 zasługuje też na uwagę m.in. z racji zastosowania lekkiej konstrukcji podwozia oraz karoserii. W porównaniu ze swoim poprzednikiem samochód jest o około 126 kg lżejszy. Nie ucierpiała na tym jednak ani sztywność nadwozia, ani parametry wpływające na ochronę pasażerów w przypadku zderzenia.

Amerykanie podkreślają nawet, że Cadillac XT5 waży mniej niż np. Mercedes GLE czy też Audi Q5, od którego jest przecież dłuższy.

Odłączane cylindry
Za Oceanem nowy model ze stajni Cadillaca oferować będzie pod maską silnik 3.6 V6, który wcześniej pojawił się w ofercie modeli ATS oraz CTS. Jednym z wykorzystanych tu rozwiązań jest układ AFM, który przy niższym obciążeniu 318-konnej jednostki pozwala na płynne odłączanie dwóch cylindrów.

Standardowo siła napędowa trafia przez 8-stopniowy automat na koła przednie. Wersja 4x4 szykowana jest jako opcja.

Będzie w Europie
Cadillac XT5 wejdzie do produkcji w USA oraz w Chinach poczynając od wiosny przyszłego roku. Na rynek europejski samochód zawita natomiast latem 2016.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane