/  / Bezpieczniej bez śmieci

Bezpieczniej bez śmieci

SJR|
null
© Renault
null

Na drodze można spotkać różne rzeczy – od rozlanego oleju, kawałków opon, przez puszki, aż po szkło czy nawet meble. Nagłe hamowanie i gwałtowna próba ominięcia przeszkody w takich sytuacjach oznacza dużo wyższe prawdopodobieństwo tragedii.

Wielu nieodpowiedzialnych kierowców i pasażerów zapomina, że pozostawione na drodze lub wyrzucone przez okno rzeczy czasem bywają niezauważone przez innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogą na takie przeszkody przypadkowo najechać i uszkodzić swój pojazd lub wykonać manewr zagrażający bezpieczeństwu.

"W samochodach z systemem ABS kierowca powinien hamować z całej siły aż do całkowitego zatrzymania pojazdu lub do momentu aż zniknie przeszkoda. Manewr omijania natomiast należy wykonać nie zaprzestając awaryjnego hamowania - wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Odruchowo kierowca, który zauważy wypadający przedmiot, może wykonać nagły manewr w celu uniknięcia zderzenia, co z kolei może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem lub do zderzenia z pojazdem jadącym sąsiednim pasem.

"Niebezpieczny może okazać się prawie każdy przedmiot leżący na pasie ruchu. Dlatego niedopuszczalne jest wyrzucanie na drogę śmieci, a kierowcy bezwzględnie powinni dokładnie mocować przewożony bagaż oraz nie dopuszczać do tego, aby z samochodu odpadały jakiekolwiek elementy, np. owiewki czy źle zamontowane nakładki na rurę wydechową - ostrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane