/  / Bezpieczeństwo pieszych na drodze

Bezpieczeństwo pieszych na drodze

Oponeo|
null
© Oponeo
null

Szybka jazda, oślepiające słońce, a po zmroku niewystarczające oświetlenie – piesi latem są wyjątkowo narażeni na wzmożony ruch drogowy. Jak powinni zadbać o siebie? O czym muszą pamiętać kierowcy?

Drugim, po kolizjach samochodowych, najczęściej występującym rodzajem wypadku w ubiegłym roku było tzw. „najechanie na pieszego”. Policyjne statystyki potwierdzają nasilenie wypadków drogowych w miesiącach letnich. Natężenie ruchu i brawura kierowców sprawiają, że liczba ofiar wśród użytkowników dróg w lipcu i sierpniu wzrasta. I choć do największej liczby wypadków z udziałem przechodniów dochodzi na przejściach dla pieszych (3 400 wypadków w 2013 roku), stałym problemem pozostaje niewystarczające oznakowanie osób podróżujących poboczem lub skrajem drogi na terenie niezabudowanym.

Widoczni piesi
Zarówno kierowcy jak i piesi powinni przestrzegać zasad ruchu drogowego. Przechodnie są zobowiązani korzystać z chodników lub wyznaczonego pobocza drogi. Na drodze bez pobocza piesi powinni poruszać się lewą stroną drogi jak najbliżej jej krawędzi. Pozwala to obserwować nadjeżdżające samochody.

Ostrożni kierowcy
Zmotoryzowani powinni pozostać szczególnie wyczuleni w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań oraz przystanków. – Latem więcej dzieci i dorosłych porusza się po drogach – przestrzega ekspert z Oponeo.pl. - Za kółkiem powinniśmy pamiętać o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania względem innych użytkowników drogi. Ostrożność należy zachować szczególnie podróżując pod słońce (warto korzystać z osłonki przeciwsłonecznej w aucie oraz przeciwsłonecznych okularów) oraz po zmroku. Nie należy przekraczać dozwolonej prędkości i zaleca się dostosować styl do warunków jazdy.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane