/  / Benzyna wyprzedziła diesla

Benzyna wyprzedziła diesla

e-petrol.pl/Information Market|
null
© Skoda
null

Koniec wiosennych promocji – aktualne cenniki paliw na krajowych stacjach benzynowych znacząco się zmieniły. Ruchy cenowe, jakie widać przy dystrybutorze, z pewnością nie cieszą, bowiem ich skala może zmotoryzowanych zaskakiwać, w większości nieprzyjemnie.

Zgodnie z zapowiedziami analityków rynku paliw e-petrol.pl, ostatni tydzień przyniósł skokową podwyżkę cen najpopularniejszej 95-ki na polskich stacjach paliw. Zrealizowała się prognoza mówiąca o tym, że olej napędowy będzie wiosną tańszy od benzyny.

W przypadku benzyny 95 w tym tygodniu na stacjach płacimy średnio 5,37 zł/l, czyli o około 7 groszy na litrze więcej niż przed Wielkanocą. Z kolei tankowanie benzyny 98-oktanowej wiąże się z wydatkiem o 9 groszy na litrze wyższym niż przed tygodniem (5,65 zł/l).

Kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi również muszą zmierzyć się z podwyżką: diesel w ostatnich dniach podrożał o 4 grosze na litrze do poziomu średnio 5,34 zł. Jedynym paliwem, które potaniało (o dwa grosze w porównaniu z notowaniami 16 kwietnia) do poziomu z października 2013 jest LPG. W tym tygodniu autogaz kosztował średnio około 2,54 zł/l.

Aktualne średnie ceny paliw w Polsce są niższe niż przed rokiem: benzyna 95 i olej napędowy o 15 groszy na litrze, autogaz jest natomiast droższy średnio o 2 grosze.

Kierowcom chcącym jeszcze nieco zaoszczędzić podpowiadamy, że najtańszy olej napędowy i benzynę można tradycyjnie już zatankować w województwie śląskim: średnia cena to odpowiednio 5,24 zł/l oraz 5,29 zł/l. W cenie oscylującej wokół 5,30 zł/l można jeszcze znaleźć benzynę na stacjach w województwie lubelskim i dolnośląskim.

Najgłębiej do kieszeni podczas płacenia za tankowanie muszą sięgnąć ci kierowcy, którzy baki swoich aut zmuszeni są uzupełniać w województwie zachodniopomorskim i na Opolszczyźnie: w tych regionach benzyna i diesel kosztują średnio około 5,44-5,45 zł/l.

Powodem ostatnich podwyżek są m.in. niestabilna wciąż sytuacja na Ukrainie i związana z tym niepewność na rynku paliw oraz zmiany poziomów marż operatorów stacji tankowania.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane